Балансът в системата не е в това да се търси пропорционалност между здравето и парите. Приоритет трябва да бъде пациентът. След като лекарите си свършат работата, може да се калкулира колко струва това на болниците, каза в предаването „Офанзива с Любо Огнянов” по Канал 3 бившият министър на здравеопазването д-р Таня Андреева.
Смъртта на жената с аортната клапа, която е нямала пари да плати за нея, е частен случай, но той се случва вече често в държавата. Поне половината от пациентите трябва да доплатят своето лечение. Тази система с една здравна каса, не може да продължи по същия начин, категорична е тя.
По света вече не се говори за пари, а за качество на здравето. Всичко това се постига, когато качествено лекарите си свършат работата. Аз бих поставила въпроса от другата страна и той се състои в това, че все повече ние, работещите хора, поемаме тежестта на социално слабите и тези, които не могат да плащат здравните си осигуровки. Ако моделът е солидарен - трябва всички да си заплащаме. Сериозната група са тези, които държавата ги осигурява на много ниски пари. Когато една държава вижда, че изнемогва, трябва да помисли за нов модел на финансиране, категорична беше тя.
Освен НЗОК трябва да има и други фондове, които да покриват нашето здравеопазване. Аз почти не познавам човек, който да не си е доплащал за болнична помощ. Непрекъснато се усеща пресиране на държаните болници, в които минават 2/3 от пациентите, заяви още Анреева.