Странно прибързаните действия на властите по случая с чумата в Ямболско и липсата на комуникация с животновъдите при избиването на добитъка им нанасят удар не само по реномето на Българската агенция за безопасност на храните, но и по държавността въобще. Това коментираха в студиото на „Тази сутрин” д-р Марина Иванова и Явор Гечев от „Четири лапи”.
„Оставиха хората в едно информационно затъмнение. Не само, че по този начин унищожават дребното животновъдство, но и убиват държавността, няма доверие към тях”, подчерта Гечев. Според него съвсем различно е щяло да протече всичко, ако властите бяха говорили със стопаните и се беше стигнало до евтаназия само на стадата с болни животни – и то без насилствено влизане в стопанските постройки с помощта на полицията.
Д-р Иванова беше категорична, че няма как по презумпция да се приема, че животните са болни, при положение, че вирусът оцелява в околната среда само 72 часа и се предава при пряк контакт.
Тя посочи, че самата БАБХ е издала ръководство за борба с чумата, в което се посочва карантината като метод за ограничаване на заразата, а евтаназията се препоръчва само при поразени от чумата животни. Д-р Иванова отбеляза и че част от пробите са били изпратени не във Франция, а в лаборатория, която не е одобрена като референтна.
„Моето обяснение е, че искаме да покажем на ЕК, че много бързо можем да се справим с болестта”, смята Гечев. Той допълни, че в документи на международна организация от май тази година България не е сред страните, свободни от заболяването, а няма информация за чумни огнища.
„Чумата ще стигне до Видин благодарение на действията на БАБХ. Хората нямат доверие на ветеринарните власти. Ако в стадата се появят признаци на заболяването, хората ще разпродадат животните по най-бързия начин и заболяването наистина ще стигне до Видин”, подчерта Явор Гечев.
Експерти от Европейската комисия днес се очакват в районите, които са под карантина заради чумата по животните.
От правителствената пресслужба съобщиха, че премиерът Бойко Борисов е наредил да се създаде оперативен щаб, който ще координира ситуацията с борбата срещу разпространението на болестта. Щабът ще следи подкрепата, която се оказва на стопаните, чиито животни са засегнати.
В Ямболско се стигна до ескалация на напрежението след евтаназията на 4000 глави добитък заради чума.
Последното стадо в Шарково оцеля след барикада от протестиращите
Едно-единствено стадо оцеля в село Шарково – стадото на баба Дора. То беше спасено с помощта на десетки протестиращи от цялата страна, които изградиха барикада и спряха ветеринарните лекари.
„Аз съм горда българка, няма да им се дам”, категорична беше възрастната жена пред камерата на bTV.
И допълни: „Не им вярвам и те лъжат, щом са издали заповед с фалшив документ – не може да даваш фалшиви надежди на хората, не може ти самият да грешиш и да подписваш фалшив документ”. Става дума за твърденията, че заповедта за евтаназия е издадена на базата на резултати от изследвания… проведени дни по-късно.
Наталия, която е прекарала нощта при Дора, беше категорична, че няма да допусне избиването на животните. „Това ще стане мащабен проблем, това е проблемът на цяла България в момента. Затриват години труд на една жена, на поколения народ, затриват една култура, затриват националното достойнство”, заяви младата жена.
Кошарата е блокирана от две страни от протестиращи.
Животни от други стада бяха пуснати да избягат, но по-късно са се прибрали и днес ще бъдат ликвидирани.