Държавните чиновници вече ще могат да получават бонуси само до 30 % от основната им заплата, съобщи зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова.
Вече са предложени промени в Закона за администрацията и в Закона за държавния служител, които са коментирани със синдикатите и към днешна дата спорните моменти са изчистени. Фидосова е провела работна среща с и вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.
Законопроектът за държавния служител представлява 2 страници промени в закона и 90% преходни и заключителни разпоредби, в които, в 34 закона премахваме възможността за ДМС, така наречените бонуси, посочи Фидосова. Предложено е - премахването на допълнителното материално стимулиране за държавните служители, като на негово място се създава нов механизъм за стимулиране.
„Няма да има наименование „брутна работна заплата”, имаме наименование „основна заплата – с постоянна и непостоянна част”. Има ясна регламентация кои са постоянните параметри в заплатата и кои са непостоянните. Непостоянните са – извънреден труд, нощен труд, работа по празници и оценка за работата на всеки един служител. Тази оценка се предвижда да се прави на всеки 3 месеца.
Допълнителните стимули ще бъдат не повече от 30% от месечната работна заплата. Няма да има и клас прослужено време като отделно заплащане, той се стане част от твърдата работна заплата. Всички държавни служители включват и ръководителите, без политическите кабинети”, обясни Фидосова.
Подготвят се отделни текстове, които ще регламентират участията в бордове на министри и зам.-министри. В България има 12 регулаторни контролни органи, в които някои ръководители получават заплащане по-високо от премиерското, посочи Фидосова. Според нея служителите в тези органи трябва да се изравнят по статут с този на държавните служители.