САЩ биха могли да осъществяват доставки на втечнен природен газ за България и региона на Югоизточна Европа през инфраструктурата, която в момента се изгражда - терминал за втечнен газ в Александруполис и газова връзка между България и Гърция. Това е коментирал на среща в Солун с българския министър на енергетиката Теменужка Петкова зам.-секретарят на Департамента по енергетика на САЩ Марк Менезес, съобщи пресцентърът на министерството на енергетиката.
Той е изразил подкрепа за предприетите от българска страна действия за реализацията на интерконектора Гърция-България, както и за намерението на страната да участва в проекта за изграждане на терминала за втечнен природен газ до Александруполис.
Петкова е в Солун за участие в енергийния форум за Югоизточна Европа, в рамките на който се е състояла среща на енергийните министри на България, Гърция, Сърбия и Израел. Регионът на източното Средиземноморие би могъл да е един от стратегическите източници на алтернативни доставки на природен газ за Европа, е общото мнение на Петкова, гръцкия й колега Георгиос Статакис, министъра на Сърбия Александър Антич и Ювал Щайниц от Израел.
Петкова е коментирала, че като възможни източници на природен газ България разглежда новооткритите офшорни газови находища в Израел – Тамар и Левиатан, както и това в Кипър – Афродита" и е призовала липсващата инфраструктура да се изгради.
Тя е прогнозирала, че към 2020 г. България и регионът ще имат алтернативни източници и маршрути за доставка на природен газ. Дотогава тя се надява да е готова газовата връзка с Гърция. "В момента проектната компания активно работи за приключване на тръжните процедури за доставка на тръбите и за строителството, като очакваме тези дейности да приключат успешно през втората половина на годината. Планираме строителството да започне до края на тази година и да приключи през 2020 г.", посочи Петкова.