Ако сте въздъхнали с облекчение, че центърът на София ще бъде скоро отворен, сте подценили способностите на софийската община да обърква големи проекти, пише "Капитал".
Централните части и улиците около "Граф Игнатиев" отново ще бъдат разкопани, макар срокът за завършване на ремонта да изтече преди месеци. Причините са две. Първо, променена е схемата за поставяне на подземни контейнери за битови отпадъци и тепърва ще се изграждат шахти на 18 локации в района. И второ, "Топлофикация" се е сетила, че не е завършила ремонта на тръбите си в части от Зона 2, и сега ще трябва да се чака краят на отоплителния сезон - през април, за да се случи и това.
Контейнери без наклон
Системата за подземни клетки за битови отпадъци е част от големия проект за ремонт на Зона 2 (пространството около ул. "Граф Игнатиев", "Солунска", "6-ти септември", "Ген. Парнесов", "Цар Шишман", площад "Славейков", пл. "Гарибалди", пл. "Патриарх Евтимий" и градината пред храма "Свети Седмочисленици") от столичния център, който се изпълнява от "Джи Пи груп" за около 24 млн. лв.
Новите 18 контейнера са планирани около градинката на "Седмочисленици", пл. "Славейков", "Гарибалди", "Паренсов" и др.
Шахтите за подземните контейнери започнаха да се изграждат още през лятото на миналата година и предизвикаха недоволство на хора от квартала, които се притесняваха от мръсотия и миризми.
Тепърва обаче ще събират възражения за местоположението на контейнерите. Това може да стане до 30 януари, след като схеми на съоръженията бяха качени на страницата на столичния район "Средец".
Първоначалният проект за контейнерите не е предвиждал също така наклон и връзка с канализацията за оттичане на мръсотията. Това става ясно от писмо на районния кмет на "Средец" Мария Ачкова от 2017 г., адресирано до главния архитект Здравко Здравков и бившия зам.-кмет Евгени Крусев, който сега е обвиняем заради злоупотреби при ремонта на "Графа".
"Според технолози по сметосъбирането и извозването, независимо от избора на технология за събиране на отпадъка в подземните клетки, с оглед на по-добрата хигиена е необходимо да имат наклон и канализационно оттичане за почистване и/или течове от битовия отпадък. На база гореизложеното предлагаме да бъде предвидено по проект възможност за такова оттичане преди възлагане на изпълнението", се казва в писмото на Ачкова от 2017 г.
Архитектът: Търсим варианти
Сигнал за проблеми с проекта за подземните контейнери беше подаден и през лятото на 2018 г. от общински съветници. Изграждането им беше временно спряно и ще се поднови от следващия месец по нова схема, изработена от авторите на проекта за ремонт на "Графа" - "А.Д.А. - Агенция дизайн и архитектура" АД.
"Всички контейнери, за които има техническа възможност да бъдат заустени в канализацията, ще бъдат", коментира пред "Капитал" арх. Иво Пантелеев, ръководител на проектантския екип и създател на А.Д.А. Той обясни още, че в момента тече процес на съгласуване със "Софийска вода" за конкретно решение за всеки контейнер.
Подземните контейнери са добро решение най-вече при липса на пространство. Въпреки заявките на Столичната община за по-масовото им изграждане такива има само на Женския пазар, а тези на "Солунска" и "Витошка" не се поддържат. По думите на арх. Пантелеев подземни контейнери са планирани и за централната Зона 4 (около храм-паметник "Ал. Невски"). Там обаче има много археология и проектите минават на сложен съгласувателен процес.
Заб(р)авеното парно
"Капитал" имаше информация, че "Топлофикация" също не е успяла да координира ремонта на тръбите си в частта около "Граф Игнатиев" и тепърва иска да свърши това.
Арх. Пантелеев потвърди, че в действителност компанията не е приключила с подмяна на тръбите в "определен участък", макар ремонтните дейности вече да са на етап настилки. Той не уточни за кой участък става въпрос. Работата там обаче ще може да продължи едва след края на отоплителния сезон през април, когато най-вероятно отново ще се копае в центъра.