София тек парк” е не по-малко важен, отколкото изграждането на АМ „Тракия”, защото той трасира пътя на иновациите и създаването на първата в България иновационна екосистема, в подкрепа на иновациите и на предприемачеството, каза днес президентът Росен Плевнелиев.
Държавният глава посети терена на бул. „Цариградско шосе” 111 в столицата, на който предстои да започне изграждането на проекта „София тек парк”. За първи път от 30 години има толкова качествена платформа, която е и много добре обезпечена финансово, коментира президентът.
На първия си етап „София тек парк” ще ускори иновациите в един от седемте водещи за България клъстери, какъвто са информационните и комуникационните технологии. Успехът на този първи етап зависи от качествената концепция, като иновационна екостистема, в която са посочени ролите на всеки от участниците, включително на БАН, на университетите, на бизнеса и на общините в страната, посочи държавният глава.
Министерството на отбраната ще предостави възмездно на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма терен от 270 дка за израждането на технологичния парк. Вече е регистрирана компанията „София тек парк” с начален капитал от 3 млн. лева. Първата фаза на обекта ще се финансира с 50 млн. евро по Оперативна програма „Конкурентоспособност”, като средствата вече са осигурени. Предстои да започне изграждането прилежащата инфраструктура на парка и на първите сгради. В рамките на подготовката и изпълнението на тази фаза на проекта, ще се търсят и партньори сред научните среди и бизнеса. До края на 2015 година трябва да функционира първата част от парка, където ще разгърнат дейността си първите компании.
Министър Добрев заяви, че МИЕТ работи по проекта повече от две години. Преди няколко седмици беше регистрирана и компанията „София тех парк” с капитал от 3 млн. лева, която ще управлява проекта.
Бъдещият технологичен парк в София ще се намира до бул. „Цариградско шосе“ на мястото на днешните военни поделения на 4-ти километър. Първата фаза на проекта, която се финансира с 50 млн. евро по ОП „Конкурентоспособност“, включва подготовка на терена и инфраструктурата, строителство, провеждане на конкурси и закупуване на оборудване.
Изпълнителният директор Елица Панайотова очаква до края на 2015 г. да има функционираща част от „София тех парк“, която да приюти първите компании, лаборатории, интерактивен музей и др. „Целта ни е да изградим среда, която да привлича новатори, учени, студенти и бизнес и ще стимулира обмена между тях и ще популяризира иновациите пред широката публика”, добави Панайотова.