Над 500 мюсюлмани се събраха днес рано сутринта в медресето край ардинското село Долно Прахово, за да посрещнат с празничен намаз (молитва) настъпването на Рамазан байрама. Ритуалът бе обявен за 7.20 часа, но час преди това религиозния храм вече беше препълнен. За тези, които не успяха да влязат, в двора бяха настлани одеяла, за да могат да извършват задължителния за мюсюлманите намаз.
Точно в определеното за района време започна байрамска молитва и проповед, изнесена от имамина на медресето Нуридин Ибрахим. Преди това той припомни на вярващите правилата за отслужване на специфичния намаз.
От името на Рушен Риза, зам.-председател на ДПС и от свое име кметът на общината Ресми Мурад поздрави всички събрали се мюсюлмани от района с настъпването на празника Рамазан байрам, който заздравява, обичта, уважението и приятелството между хората и подсилва единството и заедността. Той пожела, един прекрасен празник изпълнен с мир и спокойствие, който да им донесе здраве и благоденствие.
Рамазан байрам, познат и като Шекер байрам се празнува три дни. Празникът отбелязва приключването на постите. Според мюсюлманската религия по време на Рамазана по-богатите помагат на бедните като дават "зекят" и "фитре" /дарения/ на сираци, вдовици и социалнослаби.
След ритуала хората се отправиха към домовете си, където по-младите искат прошка от възрастните. Семействата гостуваха на роднини и близки. По традиция байрамът завършва с обилни угощения. За празничната трапеза жените са приготвили капама – месо с ориз, няколко вида баници, сарми, баклава.
След 70 дни предстои другият голям празник на мюсюлманите - Курбан Байрам.
Гюнер ШЮКРИ
Рамазан Байрамът, познат и като Шекер Байрам, е мюсюлмански празник на разговяването, отбелязван в чест на приключването на говеенето (постите) през месец рамазан. През целият месец рамазан мюсюлманите през деня — от зазоряване до залез слънце (ифтара), говеят (постят), като не ядат и не пият нищо.
Този празник продължава 3 дни до късни часове и всички се веселят. На празника се сервират сладки ястия — баклава, сладки и кафе с много захар, затова се нарича също Шекер Байрам.
Започва да се отбелязва през 624 г. През тази година (2012) се пада на 19 август.