В русенското училище "Никола Обретенов" са инсталирани бактерицидни лампи, с които се облъчват класните стаи.
В основното училище "Никола Обретенов" Русе има 340 ученици, които учат на една смяна. Децата обаче прекарват в сградата на учебното заведение почти целия ден. Затова от ръководството му са решили да направят помещенията още по-безопасни и обработват допълнително класните стаи.
Емил Тюлеков - директор на ОУ „Никола Обретенов" - Русе: "Решихме да закупим бактерицидни лампи, които имат превантивно действие, тоест не заместват основното хигиенизиране на стаята, но те убиват бактерии, микроорганизми, акари във въздуха, както и върху повърхностите. Помощно е действието. Осветяването на стаите става, след като се приключи окончателно дезинфекцията на всички твърди повърхности. Тези лампи са затворен тип, използваме ги без присъствие на хора и животни. Затова използваме времето, след като приключат учебните занятия и събота и неделя.
Ползването на тези лампи става при по-особен режим, като се спазват всички изисквания за безопасност.
"Лампите се включват, след като стаята е напълно хигиенизирана. Те имат таймер за 10 секунди, през което време служителят да излезе, светят 30 минути и изключват сами. Изчакваме известно време, проветряваме стаята и местим лампата в друга стая. Според последните научни изследвания, те влияят върху патогенните микроорганизми и в крайна сметка, ако не помогнат, няма да навредят", каза Емил Тюлеков.
Ефектът от действието на мерките за дезинфекция и на останалите средства за хигиена засега е добър.
"Слава Богу, засега всички деца са предпазени. Училището е сигурна територия от гледна точка на дезинфекция и хигиенизиране. Бих препоръчал и на всички родители да спазват същите мерки, каквито и ние спазваме вкъщи", допълни директорът.
От училището се надяват да успеят да задържат вируса за дълго надалеч от своите ученици. Те вярват, че периодът на карантината и епидемията влияе творчески както на учениците, така и на учителите.
Пример за това е работата на две преподавателки от началния курс, които по време на принудителната изолация през пролетта са изрисували иначе неугледния на край коридора и са го превърнали в прекрасен кът за отдих и игра за децата.