Туристи масово не си правят застраховка при разходка в планината. Тя покрива разходите при спасителни акции в планината - издирване, оказване на първа помощ от планинските спасители и транспорт до медицинско заведение. Акцията може да струва от 700 до 2000 лв., предаде БНТ.
"За 2020 година има само 150 направени застраховки, а за 2021 година - само 5, въпреки че сме в зимен период и караме ски", коментира управителят на застрахователна компания Орлин Тимов. Цените им остават символични - 2,50 лв. за три дни и 20 лева за цяла година.
Туристи отговарят, че не правят такава, тъй като не предприемат рискове в планината и разчитат на застраховките от своите лифт карти. Други пък отиват само за няколко часа и не смятат, че такава им е необходима.
"Да, правя си за цяла година, защото освен зимни спортове, лятото карам колело и ходим доста на планина. Препоръчвам на всеки да си направи зимна застраховка", заяви трети.
От планинските спасителни служби са категорични, че винаги оказват помощ на пострадали в планината без значение дали те имат застраховка, или не.
"Ние не питаме човека дали има застраховка, или не. Интересува ни къде и какво се е случило, колко души са пострадали и какви са травмите им, за да знаем какъв екип да тръгне. Ако човекът няма застраховка, заплащат разноските, има си протокол. Цените са различни, в зависимост какво се е случило", обобщи началникът на спасителния отряд в Благоевград Георги Ботев, като допълни, че планинската застраховка е гаранция, че трудът на спасителите ще бъде възнаграден.