Българската прокуратура е поискала помощ от американското Министерство на правосъдието, за да се справи с нелегалните торент тракери като Zamunda.net, съобщава специализираният сайт torrentfreak.com.
Страната ни през последните години засили прилагането на законите за авторското право след настояване от страна на САЩ. Сега българските власти са твърдо решени да закрият сайтове като Zamunda, zelka.org, ArenaBG и други подобни, като за това е била поискана специална подкрепа от американска страна, предаде Флагман.бг.
Причината за това е информацията, че някои от сървърите на Zamunda.net вероятно се намират на американска територия. Страната ни беше поставена в "черния списък" на Финансовото министерство на САЩ за наблюдение между 2013 г. и 2017 г. заради изоставащите политики по защита на авторското право. През 2018 г. обаче България беше извадена от този списък, което говори за напредък в тази посока от страна на властите в София. Правоохранителните органи у нас активно разследват различни дела за пиратство през последните години, а прокуратурата е готова с дела срещу големите торент тракери.
Нов доклад, изпратен от българските власти до американските финансови служби тази седмица, показва, че е постигнат напредък по казуса, като от София са поискали американските власти да им помогнат с изваждането офлайн на големите български тракери. В доклада се казва, че миналото лято Софийска областна прокуратура започна четири отделни досъдебни производства срещу Zamunda.net, ArenaBG.com, Zelka.org и RARBG.to. Всички сайтове са обвинени в нарушаване на авторски права. Миналия ноември въпросът е бил обсъден на най-високо дипломатическо ниво. По време на телефонно обаждане представител на високо ниво от Държавния департамент на САЩ е информирал българския посланик в страната, че преследването на Zamunda.net и Arenabg остава ключов въпрос. В доклада за напредъка България подчертава, че приема тези цели много сериозно. В него се споменава започналото досъдебно производство и се подчертават няколко стъпки, които са предприети до момента.
"Бяха проведени множество следствени действия - разпит на свидетели, проверки на уебсайтове, подготовка и изпращане на искания за правна помощ до компетентните органи в САЩ, Австралия, Швеция, Швейцария, Босна и Херцеговина, с искане за информация и прекратяване на достъпа за потребители до посочените сайтове", се казва в доклада. Въпреки тези действия, Zamunda, и другите торент сайтове остават онлайн и днес. Правоприлагащите органи обаче не са се отказали. В отделно съобщение българското правителство отбелязва, че правоприлагащите органи на САЩ също трябва да играят роля в операцията срещу торент тракерите. Очевидно Zamunda.net има сървъри, разположени в САЩ и наскоро Министерството на правосъдието на САЩ е било помолено да помогне за тяхното спиране. Макар да е несигурно дали съдебните преследвания ще се окажат успешни, България се надява, че тези усилия ще се окажат достатъчни, за да се предпази страната от повторното ѝ попадане в черния списък. Подобни тактики преди години предизвикаха наказателно преследване в Швеция срещу популярния торент тракет The Pirate Bay. И до ден днешен обаче сайтът е онлайн (с периодични спирания) и предоставя торенти.