Като превенция на корупцията за получаване на шофьорска книжка, до март месец, над 25% от изпитите вече ще се провеждат в електронен формат. При този вид тестове вариантите за листовки се разбъркват електронно, което намалява възможността за манипулация на изпита. Това съобщи в "Гореща точка" по TV7 министърът на транспорта Ивайло Московски. Забавянето се е получило вследствие на необходимия период за сертифициране, поясни той.
От месец март 30-те спалните вагони от Турция ще влязат в употреба от българските железници, съобщи Московски.
В студиото на "Гореща точка" транспортният министър показа още какво ще представляват картите за електронна идентичност. Те са част от проекта за електронно правителство. Картите ще служат за идентификация – на тях ще има както ЕНГ-то на притежателя, така и неговия електронен подпис. С този документ гражданите ще могат да се идентифицират в преспортала на електронното правителство и да ползват всички услуги, които държавата и общините предоставят. Картите ще могат да се ползват на всеки компютър със специален "четец".
Очаква се най-късно през май месец системата да заработи в Столична община, с около 50 достъпни в електронен вариант услуги. В останалите институции и общини ще е нужно още известно време за надграждане на системата.
Стойността на картата ще бъде между 20 и 30 лева, посочи министър Московски. Тя не е задължителна и направена за да улесни работата на институциите.
Цифровизацията се прави с цел да се подобри качеството на получавания от потребителите сигнал. Хората, които не желаят, да си закупуват сателитна чиния, могат спокойно да си ползват антена.
България е сред най-изостаналите страни в ЕС по отношение на цифровизация. От 1-ви март паралелно ще вървят и двата сигнала - цифров и аналогов. След 1-ви септември ще остане само цифровото излъчване.