Изглежда вероятно все пак да видим правителство, продължава да бъде неясна програмата на ИТН. Това заяви за БГНЕС политологът и университетски преподавател Христо Панчугов.
„Не видяхме самите разговори, защото не се случиха публично, само чухме след тях, че е имало съгласие по приоритети. Особено този свързан със съдебната реформа. Това обаче е далеч от конкретиката. На мен ми липсва информация за това как изглежда тази съдебна реформа, както и да ли има яснота по отношение на дневния ред и на хоризонта, по който тя ще се случи, както и с каква подкрепа“, коментира политологът Христо Панчугов консултациите, които проведе първата политическа сила ИТН.
„Продължава да стои на дневен ред и съставът на правителството. Колкото и да е по-важно да има политическа програма, кои са хората е от изключително значение. Те ще ни дадат ориентири за това какъв е потенциалът за справяне със задачите, които сме си поставили. В този смисъл нямаме много повече яснота, отколкото имаше миналата седмица“, смята политологът.
Според него съмнения дали въобще ще има кабинет вече са в миналото и изглежда все по вероятни всички партии да се съгласят да има кабинет и да го подкрепят в парламента.
"Аз разбирам необходимостта да се смени управлението на ГЕРБ, досега това беше двигател. Оттук нататък започвам да се чудя дали има много по-ясен дневен ред. Как изглежда политическата промяна? Искаме да излезем от разпада на институционалната среда в България, искаме да спрем корупцията – добре, това беше достатъчно добре разказано в рамките на една година", заяви политологът.
Какъв облик ще има другият политически модел? Ще се реализира с подкрепата на кои партии? Това са важни въпроси, защото на ценностно ниво не мисля, че има нещо, което събира тези формации. Все по-наложително става да чуем отговорите на тези въпроси“, категоричен е Панчугов.
И двете партии, ИТН и ГЕРБ, обещаха на избирателите си мажоритарен вот и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си? Линк към резултатите