Оптимист съм за съставяне на правителство, поради резултата от изборите. Народът каза, че иска промяна. Второто нещо, което каза суверенът е, че никой няма абсолютно мнозинство и трябва да работим заедно. Третото нещо, което каза народът, е „хайде стига избори“. Това заяви Мика Зайкова от ИТН в студиото на „Лице в лице“ по БТВ.
Като втора причина за оптимизъм посочи съгласието на формациите по основните приоритети: „Ние преговаряме дни наред с колегите от ДБ, БСП и ИБГНИ“.
Тя беше категорична, че парламентарната група на ИТН се е събрала и е избрала лицата в кабинета, който от партията предлагат.
„Ние заседавахме по групи с останалите парламентарни сили. Точка по точка си гледахме програмите. Те съвпаднаха на 80%. Има начин да се разберем и почти сме постигнали такова нещо. Манолова и Нинова са прави, че чрез осигурителния доход се балансира системата“, обясни Зайкова.
По думите ѝ е нужна първа стъпка към преизчисляване на пенсиите: „Пенсиите не са преизчислявани от 2008 г. 11 години има коефициент на тежест 1,1. Той трябваше да расте и вече да клони към 1,5. В тази ситуация дори 1,35 е малка крачка. С колегите говорихме да направим тази малка крачка“. Според нея е несправедливо да има сериозна разлика в пенсиите на учителите, които са се пенсионирали по различно време, но в малък интервал.
„Когато престанем да крадем, парите ще стигнат за всичко“, категорична беше депутатката от ИТН.
„Във втория кабинет министър ще бъде Пламен Данаилов – един великолепен финансист. Аз се надявам по време на нашето управление да има трайна връзка между НАП и митниците. Ако получим подкрепа и правителството заработи, ние ще получим пари по Плана за възстановяване и развитие, ще имаме възможност да направим много неща“, каза още Зайкова. Според нея програмното бюджетиране би било полезно за България, защото парите ще отиват по предназначение.
„Ние ще имаме парламентарна република, а не премиерска“, категорична беше тя. Зайкова заяви, че служебните министри Кирил Петков и Асен Василев са направили „добри неща, но някои от тях съмнителни“.
По темата с разрива между служебните министри на икономиката и финансите тя обясни: „Когато си министър в парламентарна република, не можеш да правиш каквото си искаш. Ще трябва да правиш неща, които парламентът ти разпореди. Не може да има свободия. При една парламентарна република трябва да се съобразяват с решенията на парламента. Не може да имаш тази свобода, която имаш в служебното правителство“.
По думите ѝ планът за устойчивост е интелигентно написан, но ще подлежи на корекция: „Ако ние не вкараме иновациите, няма да прескочим 2021 г. При Томислав Дончев бяха само 400 000 за иновация, но при преработения вариант не ги видях. Казах на г-н Пеканов: „От кумова срама да ни бяхте поканили. Трябваше да погледнете нашата програма. Ние ще изпълняваме този план“.
И двете партии, ИТН и ГЕРБ, обещаха на избирателите си мажоритарен вот и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си? Линк към резултатите