Дори и изборът на постоянни комисии в НС, без които парламентът не може да работи, стана причина за противопоставяне между политическите сили.
Още с формирането на първата комисия – тази по бюджет и финанси, която трябва да обсъди предлаганата от служебния кабинет актуализация на макрорамката, се стигна до напрежение в пленарната зала.
Мая Манолова от ИБГНИ обяви, че парламентарната група няма да предлага свои депутати за председатели и заместник-председатели на комисии.
"Бяхме многократно обвинявани, че се борим за постове и се опитваме да парцелираме някаква власт, заради това няма да имаме председатели и заместници на комисии, оставяме ги на вас", обърна се тя към останалите политически сили в НС.
Това провокира реакция от страна на председателя на парламента Ива Митева от ИТН.
"Нали разбирате, че ако всички парламентарни групи последват вашия пример ще останем без ръководства на комисии и ще се блокира работа им, просто не се прави така в една парламентарна република", предупреди тя.
Комисията по бюджет и финанси оглави Любомир Каримански от ИТН. Неговите заместници са бившият финансов министър Кирил Ананиев от ГЕРБ, Румен Гечев от БСП и Петър Чобанов от ДПС.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.