„Безспорно се намираме в политическа криза, много се надявам да не прерасне в конституционна. Единственото адекватно политическо и последователно поведение, което виждам, е на Корнелия Нинова“, категоричен е анализаторът доц. Росен Карадимов.
По време на участието си днес в ефира на БНТ той подчерта: „Истината е, че БСП показва доста зряла, мъдра и солидна позиция, затова ако има някакви шансове в рамките на трети мандат да се сформира правителство, би могло да стане с мандат на БСП“.
Доц. Карадимов заяви още: „Има огромна разлика, обаче, с правителство на БСП и мандат на БСП. Въпросът е дали има формация, която да прояви компромис. Разговорите между ИТН и БСП приключиха доста успешно, но факт е и изявлението на Слави от вчера, че няма да подкрепи никакво правителство“.
Според анализатора политическата логика изисква третия мандат да бъде връчен на БСП, тъй като президентът е издигнат от тях, предстоят президентски избори, а и БСП са трета политическа сила.
„Намираме се в двузначна ситуация - едната е дали ще бъде съставено правителство и кой може да го състави. И втората е кой може да “добута“ конституционната процедура до необходимите срокове, защото в Конституцията е заложено следното: третият мандат е единственият, при който президентът е ограничен от срок, но мандатоносителят не е ограничен от срок, в който трябва да внесе реализирания мандат. Ако това се случи 2 месеца преди края на мандата на президента, той тогава не може да разпусне парламента и можем да се окажем за първи път в ситуация, в която имаме служебно правителство с парламент, който работи, в рамките на президентски избори“, посочи юристът.
Мнението на доц. Карадимов е, че последен шанс да се стигне до съгласие за форма на временно управление е актуализацията на бюджета. „Има консенсус, че ще бъде променен между първо и второ четене, но в дебата по актуализацията на бюджета може да се окаже, че се намират онези опорни приемливи точки, които очертават мини програма на едно временно правителство, защото съгласието по бюджетните точки, е най-голямото съгласие в политиката“.
По повод вчерашни изявления на политически фигури анализаторът коментира: „Не беше добро това, което се случи вчера, не приляга и на двете страни, това не е политически диалог. Всички искаме да разградим моделът ГЕРБ, то това не означава, че не трябва да се види реалността, че ГЕРБ имат 63 народни представители, ДПС е с 29. Не може 40% от електоралния корпус да му се каже, че няма да преговарят с него. Може да разграждаш модела, но в политиката диалог трябва да се води с всички. Това говорене продължава разделителните линии. Те може да са ефективни на този етап, но в перспектива задълбочават разделението, вместо да създадат една спокойна среда“.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.