Случаят с двойното гражданство на Кирил Петков е неприятен. Българската Конституция обаче ясно предвижда изисквания за заемане на длъжност както и за народен представител, така и за министър. Това са само български граждани без двойно гражданство и по този въпрос не може да има никакъв спор. Това коментира деканът на Юридическия факултет (ЮФ) към СУ "Св. Климент Охридски" проф. Даниел Вълчев пред бТВ.
Той коментира, че по казуса няма значение дали сме съгласни, или не сме - важно е какво предвижда Конституцията. И обясни, че в много други държави има такива ограничения.
"Г-н Петков е подал необходимите документи, но тази процедура няма данни да е приключила. Важно ли е неговото субективно мнение, че той вече се чувства освободен – не, не е важно", посочи още проф. Вълчев.
Той припомни, че подобен казус е имало и при Жорж Ганчев. През 1995 г. КС прекратява депутатските правомощия на политика, който при влизане в парламента бил с българско и американско гражданство.
Проф. Вълчев обясни, че ако се установи нарушение - указите ще бъдат обявени за невалидни с обратна дата. "Никога все едно не е бил министър", обобщи той ситуацията.
"Няма основания за кой знае чак такива тюхкания", смята юристът.
И подчерта също, че работата на президента не е да пита всички държави дали негов евентуален министър няма и чуждо гражданство. Вълчев е категоричен, че отговорността е на Петков при попълване на декларацията.