Гледайки сегашната политическа ситуация става все по-ясно, че нито една от политическите сили не желае да поеме отговорност в очертаващия се период на сериозни кризи – здравна, мигрантска и икономическа. Управлението в период на кризи, обикновено изисква непопулярни решения, а това знаем, че не носи политически дивиденти – сиреч гласове. Става ясно, че парламентарно представените партии искат да стоварят цялата отговорност на служебно правителство, респективно на президента за управление на кризата, при това без действащ парламент.
Това разбира се, колкото и сега служебния кабинет да се харесва на хората, неминуемо ще донесе негативи на президента преди президентската кампания, предвид най-малко мерките, които ще се вземат заради пандемията. Тази неспособност обаче за отговорно политическо поведение, за нормален диалог и постигане на консенсус по важните за страната приоритети няма да помогне и на партиите. Въпросът е кога най-после ще се излезе от този вече 30 годишен пубертет на политическо съзряване и реално присъединяване към нормалните демократични държави?
Това казва в свой коментар Лидия Шулева, консултант, бизнес треньор в консултантската фирма "Бизнес интелект". Тя е едно от лицата на партията Национално движение за стабилност и възход (НДСВ), беше вицепремиер на България между 2001 и 2005 г., министър на труда и социалната политика между 24 юли 2001 и 17 юли 2003 г. и министър на икономиката между 17 юли 2003 и 23 февруари 2005 г.