Има политическа логика БСП да са мандатоносител, но ако те бъдат посочени от Радев, това прави задачата за реализиране на третия мандат почти неизпълнима.
Това заяви политологът Даниел Смилов в интервю пред dir.bg.
"От гледна точка на ИТН БСП все пак са партия на статуквото - те едва ли биха разговаряли много сериозно с БСП за сформиране на правителство. Има и допълнителното усложнение - ДБ заявиха, че не биха участвали в такова правителство с мандат на БСП. Макар че това изглежда политически логичен ход БСП да получи мандата, вероятно е това да снижи шансовете, колкото и малки да са те, за съставяне на правителство, и това е нещото, което Радев обсъжда.
Естествено, за него, с оглед на президентските избори, БСП изглежда по-рационалният избор. Но, ако той се колебае между тези две партии, в крайна сметка печеливш може да се окаже ИБГНИ. Те в момента са се позиционирали малко по средата между БСП и ДБ и това е техният шанс номинално да получат този мандат. По важно е дали тези четири партии заедно с ИТН изобщо са склонни да седнат да обсъждат заедно сформиране на правителство. И за съжаление, към момента не мога да кажа, че такова желание е налице, особено от партията на Слави Трифонов", смята той.
"Към този момент по-вероятният сценарий е този за избори. Това би била моята прогноза. По-добрият вариант за страната не е да ходим на още едни избори, защото вероятно е резултатът от тях да не предложи коренно променена ситуация от тази в момента. Тоест, тези избори са в някакъв смисъл загуба на време и отлагане на същия дебат за след няколко месеца, заяви Смилов.
"Трябва да знаем дали машините, с които разполагаме, са в състояние да издържат едно такова упражнение. Това са все въпроси, на които са компетентни да отговорят от ЦИК. И аз също чакам с интерес тяхната позиция. От гледна точка на спестяване на средства, разбира се, логично е изборите да бъдат "две в едно", да не се ходи два пъти, дори вероятно три пъти да се гласува. Но от гледна точка на партийната логика на отделните партии там ситуацията е доста сложна. Това, което можем да кажем, е, че партиите, които имат силни кандидати на президентските избори, биха спечелили от сливането на изборите "две в едно". Те дори и да не са слети, пак ще бъдат достатъчно близо във времето, защото просто календарът е такъв.
Така че президентските избори със сигурност ще окажат влияние върху парламентарните. Дали са слети, или не, е второстепенен въпрос. Общата логика е, че партиите със силни кандидати за президент могат да разчитат и на по-добър резултат на парламентарните избори. И обратното, разбира се", допълни политологът.
Според него възходящата тенденция на резултата на ИТН и ДБ от предните избори, ще се запази при евентуални нови.
"Има го и разочарованието обаче у избирателите поради факта, че така наречените партии на промяната, нещо не могат да си говорят и не се разбират. Това е сериозен фактор, който според мен ще окаже негативно влияние и може да ограничи позитивната тенденция на нарастване на подкрепа. Защото все пак, да караш избирателя три пъти да ходи на избори, е малко безпрецедентно", завършва Смилов.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.