Депутатите отложиха актуализацията на бюджетите на Националната здравноосигурителна каса и на Държавното обществено осигуряване за четвъртък, 26 август. Това е вписано в програмата за работа на Народното събрание, която беше одобрена в началото на днешното пленарно заседание.
Според разчетите се предвиждат повече разходи в държавата за 1,8 млрд. лева, а те ще бъдат финансирани с допълнително събрани приходи. Така повече пари ще има за здраве, подкрепа на бизнеса и социални плащания на фона на разрастващата се нова COVID вълна.
Пред Българското национално радио по-рано днес председателят на комисията по труда и социалната политика в Народното събрание Георги Гьоков разкри, че има консенсус за актуализацията на бюджета.
„Около идеята за актуализиране на бюджета се оформи мнозинство. Необходимостта от актуализация на бюджета, с малки изключения в парламентарните групи, е консенсусна. Ясно е, че без актуализация, и да има средства, те не могат да се изразходват и служебните министри няма да имат правово и законово основание да правят тези разходи“, обясни той.
„В тази галопираща инфлация е много важно доходите да се запазят. Без да се актуализира бюджетът, има опасност 50-те лева, получавани от пенсионерите като кризисно подпомагане, да не могат да се изплащат след 1 октомври“, поясни Георги Гьоков.
От думите му стана ясно, че между първо и второ четене БСП ще внесе предложения, които според социалистите ще оставят повече пари на пенсионерите.
„И то ще бъде комбинация между увеличаване на тежестта на коефициента осигурителен стаж, каквото е предложението на служебното правителство, и преизчисляване на пенсиите с осигурителен доход от по-късна година“, добави депутатът.
От днешната програма на Народното събрание отпадна също проекторешението за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за управител на БНБ и процедурата за избор от НС. „За“ отпадане на точката бяха 121 депутати, 61 гласуваха „против“, а 23 се въздържаха.
В програмата днес е предвидено изслушване на министъра на околната среда и водите и на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.