Прокуратурата е прекратила разследването срещу бившия социален министър Емилия Масларова от кабинета на Сергей Станишев. Така 12 години след шумния старт на делото, то е вече само поредният знаков казус, по който държавното обвинение се е провалило, а данъкоплатците са покрили щетите.
Масларова беше подведена под отговорност за присвояване на над 11 млн. лева при ремонта на Центъра за комплексно социално обслужване в Стара Загора. Прокуратурата твърдеше, че тя е извършила престъпление по служба. Заедно с нея обвинени бяха собственикът и управителят на фирма „Стара Загора 2007“, неин заместник-министър, бившият главен секретар на социалното ведомство, както и служителят, който е отговарял за контрола на ремонтните дейности.
Делото срещу Масларова беше образувано през лятото на 2009 г., а през ноември същата година главният прокурор Борис Велчев поиска депутатския ѝ имунитет, от който тя сама се отказва, припомня сайтът "Дебати". Процесът влезе в Софийския градски съд през 2010 г. Пет години по-късно всички подсъдими бяха оправдани. След още година излязоха и мотивите на градския съд и процесът се придвижи към горната инстанция. Апелативните магистрати обаче приеха, че срещу бившия социален министър има събрани годни доказателства за извършени престъпления и присъдите на втора инстанция биха били осъдителни, ако не са били „алогичните и абсурдни“ твърдения в обвинителния акт. Така през юни 2017 г. апелативните магистрати върнаха делото на прокуратурата, за да бъде то поправено. В крайна сметка държавното обвинение го е прекратило.
Припомняме, че през 2019 г. Масларова осъди България в Европейския съд по правата на човека за неимуществени вреди. Страсбург прие, че е нарушена презумпцията за невиновност от страна на говорителя на главния прокурор (по това време държавното обвинение се оглавяваше от Борис Велчев, а говорител му беше Стелиана Кожухарова), както и депутатът от ГЕРБ Пламен Нунев. Съдът отхвърля претенциите на Масларова, че правото ѝ да бъде смятана за невинна до влизане в сила на присъда, е нарушено и от самия Велчев с искането до парламента за свалянето на имунитета ѝ, както и с реплика на премиера Бойко Борисов, преразказана в столичен вестник.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.