Преди няколко часа излезе решение на Конституционния съд за това дали правосъдния министър може да иска предсрочно освобождаване на главния прокурор за тежки системни нарушения или за накърняване на престижа на съдебната власт. Решението на КС беше единодушно и беше очаквано от наша гледна точка. Това заяви министърът на правосъдието Надежда Йорданова на брифинг пред медиите.
По думите ѝ става дума на тълкувание на текст от Конституцията, който през годините е бил безспорен и посочи, че пленумът на ВСС обаче е оспорил това с решението си да не разгледа предложението ѝ за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев заради накърняване на престижа на съдебната власт.
"Последиците от това решения са важни. Това е от една от важните гаранции от капсулиране на съдебната власт. Правосъдният министър така може да е гарант, когато има поредица от бездействия. След излизане на решение на КС, аз в качеството си в министър на правосъдието ще задействам процедурата, въз основа на конкретни сигнали, но не само. Ще започнем съответните процедури", посочи тя.
На въпрос кога правосъдното министерство ще задейства процедурата, тя не се ангажира с конкретен срок, но посочи, че ще го внесе "възможно най-скоро".
Йорданова коментира и темата за т. нар. "златни паспорти". По думите ѝ, придобиването на гражданство срещу инвестиция във времето не е дал желания резултат и тя изрази мнение, че трябва да се премахнат. Това е било обсъдено и в рамките на дискусия между нея и вицепрезидента Илияна Йотова.
"Война между правосъдното министерство и прокуратурата е избирателно мнение. Съдействаме си в реда на неща. Това, че настояваме определени нередности да се разгледат по същество, не означава, че има война. И даде пример, че има няколко работни групи в правосъдното министерство, сред които има и прокурори", уточни тя.