Първите заразените с маймунска шарка в България са двама мъже, които са настанени в столични болници. Един от инфектираните се лекува във Военномедицинската академия. Той постъпва там в понеделник със съмнения за варицела, но изследванията показват, че става дума за маймунска вариола. Пациентът се подобрява.
При другия мъж, който е в инфекциозната болница, заболяването също протича леко - температура и обрив. И двамата са пътували през последните две седмици зад граница - в Испания и във Великобритания, но не са дали информация за контакт с болни.
Единият от двамата заболели постъпва с обрив в столичната Инфекциозна болница преди дни.
„Аз не съм виждал до момента маймунска шарка. Имал е някаква температура и този обрив, който има. При положение, че е чужденец и с тези симптоми са се усъмнили за маймунска шарка и са го потвърдили“, коментира доц. д-р Атанас Мангъров пред БТВ.
Близките контактни на заболелите да бъдат следени за симптоми в продължение на 21 дни, съветват експерти.
„В нашата част на света няма условията за разпространение на този вирус при нормални обстоятелства. Заразяването с маймунска шарка става при много близък контакт“, допълни доц. Мангъров.
Състоянието и на двамата мъже се подобрява. Наскоро са пътували в чужбина.
„Не става дума за разпространение на заболяването у нас. Техните контакти тепърва ще се установяват, тъй като тече в момента епидемичното проучване. Риск от епидемия няма нито у нас, нито в света. Става въпрос за единични случаи, които заразяват най-близките контактни до тях и то на много близко разстояние, или са контакт кожа до кожа“, отбеляза проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ.
Днес се очаква Световната здравна организация да реши дали епидемията от маймунска шарка представлява глобална заплаха.
Да припомним и симптомите на маймунската вариола – най-честити са треска, болка в мускулите, изтощение, подути лимфни възли, както и типичният за заболяването обрив, който най-често се появява един до 3 дни след началото на температурата. Тези симптоми обикновено са леки. Заболяването е със смъртност около 1%. Счита се, че защита от него имат хората, които са ваксинирани срещу вариола.