"Не е никак без значение какви хора избираме да влязат в Народното събрание, защото после от тях зависи бъдещето на страната и на всеки един гражданин, така че това е донякъде отговорът на въпроса защо сезирам Висшия адвокатски съвет да упражни своето правомощие и да внесе казуса в Конституционния съд за това дали по отношение на водачите на листите съществува такова привилегировано положение, както аз съм се аргументирал, дали те имат широко известна служебна защита, а иначе казано да се броят като подадени за тях и бюлетините, които са за съответната партия, но не са с посочена преференция". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" адвокат Петър Славов, член на Висшия адвокатски съвет със съвещателен глас:
"Все повече български граждани гласуват с преференция, особено сега, когато вече има работещо машинно гласуване. Все повече граждани осъзнават силата на преференцията, защото тя на практика им позволява практически да пренаредят листите по начин, по който те считат за правилен, изключая водача на листата, който е в привилегировано положение и за него се броят всички бюлетини, подадени за съответната партия или формация, които нямат посочена преференция.
Това противоречи на поне две основни начала в Българската конституция. Едното е по отношение на равното избирателно право, тоест когато се явяваме на избори, всички кандидати трябва да имат наистина равни права и равен шанс да бъдат избрани, като по-добрите и по-убедителните да бъдат избрани, а не на някои от тях служебно да се броят и в бюлетини, които всъщност въобще не са подавани за тях, защото на всички ни е ясно, че ако някой не е посочил преференция, причините могат да са най-различни и едва ли причината е, че харесват водача на листата. Може просто да не харесва никой от листата, може да си има съвсем други свои съображения или да иска да гласува само за партията".