Отидете към основна версия

13 851 66

Как 5 млн. лв. европейски средства стигнаха до кантората на адвоката на Борисов

  • кирил петков-
  • адвокат-
  • бойко борисов

Разкритията на "Продължаваме промяната"

Снимка: БГНЕС

През април "Продължаваме промяната" сезира Европрокуратурата за над 5 милиона лева, неправомерно похарчени по времето на Борисов за адвокатски хонорари за съдебни дела по оперативна програма "Региони в растеж".

Как е работила схемата?

МРРБ управлява оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020, финансирана със средства на Европейския съюз. По програмата министерството получава от ЕС целеви средства, които могат да се харчат само за конкретни дейности. Европейското и националното ни законодателство изрично забраняват тези средства да се ползват за недопустими разходи: глоби, финансови санкции и адвокатски хонорари за водене на съдебни дела.

В периода 2018-2020 г. ръководител на програмата в МРРБ е заместник - министърът Деница Николова, депутат от ГЕРБ в 47-то НС и настоящ кандидат за народен представител на ГЕРБ. В същия период, въпреки изричната законова забрана, Деница Николова сключва над 500 договора с избрани еднолично от нея адвокатски кантори, на обща стойност 5 милиона лева. Всички договори са с предмет на дейност защита по административни съдебни дела. Сред сключените договори 79 са с адвокатското дружество на Менко Менков (личен адвокат на Бойко Борисов) на стойност половин милион лева.

Към отчетите са приложени декларации с невярно съдържание от Деница Николова, в които се удостоверява, че всички разходи в отчета са само за допустими за финансиране дейности.

Съгласно Закона за управление на средствата от ЕС, Дирекция "Национален фонд" е длъжна да провери дали разходите са законосъобразни и допустими. След тази проверка дирекцията изготвя сертификационен доклад и изпраща до Европейската комисия искане за възстановяване на разходите от бюджета на съюза. Всички отчети на МРРБ са "проверени" от Дирекция НФ и независимо, че е очевидно, че разходите не са допустими, това не е отразено и исканията за плащания са изпратени към Брюксел. Средствата са изплатени от ЕС.

Установено е, че при одита по оперативна програма "Региони в растеж", за който отговаря Добринка Михайлова, нито веднъж финансирането за адвокатски хонорари за съдебни дела не е попадало в извадките, избрани уж на случаен принцип.

В свое изявление от 20 септември служебното Министерство на финансите фактически потвърждава изводите на "Продължаваме промяната" за одитирането на проекти, а именно:

По проекта за адвокатските услуги за съдебни дела наистина са платени недопустими разходи и пред ЕК са представени неверни декларации за допустимост;

Дирекция Национален фонд при МФ в правителствата на Борисов, в качеството ѝ на верификатор и сертификатор на разходите, не е упражнила контрол;

Изпълнителна агенция "Одит на средства на ЕС" не е одитирала никога този проект за целия 5-годишен период, в който е изпълняван.

Твърдението на служебното министерство на финансите, че е извършен специален одит и че проблемите са констатирани, е невярно, защото одитът е назначен от МФ в кабинета Петков след освобождаването на Добринка Михайлова и е завършен от новото ръководство на агенцията. Веднага след приключване на одита екипът, заедно с новия изпълнителен директор, е уволнен от служебния министър на финансите Росица Велкова.

Разкритията на "Продължаваме промяната" за начина на одитиране на средствата по регионални политики се потвърждават и от заключително писмо на Европейската сметна палата (EСП). Според него липсва одитна следа за това как се прави извадката на проектите, които минават през одит и няма доказателства, че извадката се прави само веднъж (т.е., че не е манипулирана), а проблемът в подбора на проекти за одитиране се отчита като системен.

Както "Продължаваме промяната" разкри на базата на подадения в партията сигнал, извадките в дирекцията на Добринка Михайлова се правят чрез популярния сайт Random.org, който дава възможности за многобройни корекции без проследимост. В същото време, специалният софтуер за одитна дейност, купен за 330 хиляди лева и с разходи за ъпгрейди и поддръжка на стойност още 500 хиляди лева, не е използван, въпреки че основното му предназначение е да остави одитна следа за всяка операция на одитния орган.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 123 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове