В българското общество витае основателно съмнение, че има хора, които са над закона. Това каза министърът на правосъдието Крум Зарков в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ. Той коментира темата за съдебната реформа, като коментира, че трябва политическа, личностна и системна промяна, за да може да има резултат.
"Това не са противоставящи се въпроси. Аз скоро навърших 40 и поне от 20 се въртим в един кръг. Не че ще спре дебатът за винаги, но да отиде на друго ниво. От колко време се говори, че няма механизъм, който ефективно да разследва главния прокурор. В Страсбург, където е Европейския съд за правата на човека, става дума от 2009 г.", коментира Зарков.
Той попита какво пречи да се реши този въпрос, който не му се струва труден. "Какво общо има с Иван Гешев механизма за разследване на главния прокурор, който може да се казва по друг начин и ще се казва един ден по друг начин и се е казвал по друг начин. Можем ли да си позволим да сме на опашката на Европа, да не се влиза в Шенген, да не може да задълбочим интеграцията си, защото имаме 75 дела в Страсбург, по които сме осъдени, защото имаме негативни доклади, тъй като не намираме силата или волята да решим един въпрос, който вече е написан, описан и знаем какво трябва да се направи", смята правосъдният министър.
Той заяви, че не губи фокус. "Ние положихме огромни усилия за влизането ни в Шенген и постигнахме много големи резултати. Няколко министри, министър-председателят и особено президентът направиха почти невъзможното", отчете Зарков.
Той обясни, че скептичните държави свързват механизма за Шенген с този по проверка и сътрудничество. "Ако успеем в тези няколко седмици, в този парламент, да приемем този закон, имаме всички основания да смятаме, че ще имаме добър доклад. Като имаме добър доклад от ЕК, ще може да поискаме прекратяване на механизма за проверка, като поискахме този механизъм, ще свалим аргументите на Нидерландия и ще реализираме това, което успяхме да постигнем и да влезем в Шенген", смята Зарков.
По думите му в българското общество витае основателно съмнение, че има хора, които са над закона заради пагона, който имат, заради функцията, която имат или заради парите, които притежават. "Може да се окаже чисто символен този въпрос с главния прокурор и да няма никаква причина да се разследва, но самият факт, че дори и да има не може - прави така, че цялата система страда от липса на доверие. Накрая вие сам поставихте въпроса - защо не се решава? Едното е, че не знаем какво да направим. Ето ние сега като служебно правителство сме представили. Другата е, че някой го е страх да го направи", обясни Зарков.