Разглежданите промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) не може да се каже, че са антикорупционни закони. Прокуратурата, ВКС, съсловните организации изразиха своето мнение пред депутатите, но никой не ни чу. Не може да вкарваш мерки, които са противоконституционни. Не може да нападаш професионалистите, които казват истината директно в очите. Тези промени са свързани с Плана за възстановяване, но са неизпълними. Това е все едно министерството на спорта да заложи за следващата година да бъде подобрен рекорда на Стефка Костадинова.
Това каза в "Лице в лице" по bTV заместник-директорът на Националната следствена служба (НСЛС) Ясен Тодоров по повод обсъжданите промени в НПК, които предвиждат разследване на главния прокурор.
"Отказ от образуване на досъдебно производство означава, че прокурорът е преценил, че няма данни за престъпление, а пострадалият може да обжалва. В момента съдът контролира както мерките за неотклонение, така и всичко друго по наказателния процес. Не може да бъде питан дали трябва да има такъв. Ако се приеме да питаме съдът дали да има досъдебно производство, съдилищата ще бъдат затрупани. Казусът е много сложен и чисто юридически, нашите зрители трудно ще го разберат. Промените в НПК освен, че са противоконституционни с нищо няма да подобрят и правораздаването в България", категоричен бе Тодоров, цитиран от novini.bg
"В момента статутът на главния прокурор е много по-различен от статута на главния прокурор преди 20-25 години. Настоящият главен прокурор вече няма толкова власт и ясно е казано, че всеки прокурор може да разследва главния прокурор. ВСС също може да инициира процедура за отстраняването на главния прокурор. Парламентът също може да осъществява контрол над работата на главния прокурор. Беше създаден Инспекторат към ВСС, който също може да проверява главния прокурор. Вижте как се избира главният прокурор сега и как преди", обясни Ясен Тодоров.
"Естествено, че има проблеми в правораздаването, но те не са само в наказателния процес. Наказателният кодекс трябва да се осъвремени, а наказателният процес да се деформализира. Сред промените в НПК може да има добри идеи, но депутатите трябва да се допитат и до академичната общност", завърши зам.-шефът на следствието.