Логично е да има връзка между изнудването, за което бе задържан бизнесменът Велико Желев, и строежа на магистрала "Хемус". Там са платени предсрочно 48 млн. лева. Това заяви служебният вътрешен министър Иван Демерджиев в предаването "Още от деня" по БНТ.
Материалите за предсрочно платените 48 млн.лв. по строежа на АМ "Хумес" има и те са внесени от ГДБОП в прокуратурата. Съмнението е, че не са били предназначени за строеж на автомагистрала, а а до 40% от сумата по обществената поръчка е върната на възложителя.
Вътрешният министър Иван Демерджиев заяви в студиото на БНТ, че преписката от страна на ГДБОП е внесена в прокуратурата още преди два месеца, но доколкото знае движение по нея няма - защо обаче трябва да се пита и Демерджие очаква отговор от прокуратурата. Според Демерджиев случаят е много сходен с този, за който вече има няколко обвинени за пране на пари.
Прокуратурата е длъжна да разследва всички причини, които могат да доведат до нанасянето на този побой. Една от възможните причини и за която сме предоставили достатъчно документи в прокуратурата, са тези малко над 48 млн. лева, платени авансово за този лот на АМ "Хемус". В края на декември м.г. ГДБОП представи цялата информация по този случай с авансово платените суми за лота от АМ "Хемус" на дружеството на въпросния бизнесмен. Те са внесени в прокуратурата, намират се там и въпрос на елементарна грижа е, когато има подобен род събития от това, което видяхме - то е квалифицирано като принуда, да се потърси причината за упражняването на тази принуда. Нормално е да се изследва дали тази принуда дали няма някаква връзка с другото производство, посочи вицепремиерът.
Според него се прави разследване за пране на пари, за злоупотреби с ДДС - тези авансово платени пари, тяхното движение се проследява, защото съмнението е, че с тях е постъпено по определен начин. Те не са предназначени да послужат за изграждане на автомагистрала, а са предназначени за друг тип разплащания.
Първоначалното обвинение срещу Велико Желев касаеше средна телесна повреда, сега се е стигнало до принуда, така че не е вярно, че собственикът на "Хидрострой". От два месеца в Прокуратурата отлежават материали, че от компанията са източили част от платените предварително 48 млн. лева за строежа на лот 1 на АМ "Хемус", каза още Демерджиев.
Първоначалното обвинение касаеше средна телесна повреда. Прокуратурата е променила виждането си и е стигнала до принуда, добави вътрешният министър.
Той коментира и проведените днес акции на полицията срещу купуването на гласове.
Очаквма акциите за купуване на гласове да зачествяват. Очаквам интензитетът им да нарасне. Дадохме указания да започне много по-рано оперативната работа. Вече има образувани 12 производства пряко свързани с нарушения на изборите. С връщането на хариената бюлетина се учеличха желаещите да изкривят вота. Обръщаме специално внимание на рискови секции на територията на цялата страна. Отичитаме опита си от предишни избори - къде е имало най-много нарушения. Това са секции, в които вота се е променил рязко. Както и за секции, в които сме получавали сигнали за нарушения. Използваме информация, която ни е споделена от НПО-та, посочи Демерджиев.