След няколко месеца мълчание в "Добро утро, България!" по TV7 гостува социологът Андрей Райчев, който сам си беше наложил медийно ембарго. В студиото беше и математикът проф. Михаил Константинов.
Райчев коментира, че независимо, че медиите представят протестът като "продължаващ" вече месеци, той всъщност се е трансформирал в нещо друго.
"Общественото мнение е санкция", коментира Райчев. По неговите думи само за няколко години българите са демонстрирали съвсем ново поведение във връзка с налагането на тази форма на наказание за политиците. Той припомни случаите с протестите срещу АКТА и назначението на Венета Марковска, когато общественото мнение беше явно заявено и категорично. Това според него се наблюдава за първи път у нас.
"Преди това сме имали такива форми на обществено мнение, но винаги са били партийни", коментира Райчев.
Опитите протестите да бъдат употребени от политиците ги превърна във "фарсови", смята още социологът. Той посочи, че те са се случили по две линии – от страна на ГЕРБ, които искаха да свалят властта и от страна на десните партии, които се стремяха към възраждане на синята идея. По думите на социолога дори хората, които искрено подкрепят идеята за сваляне на правителството, с участието си в протестите несъзнателно работят за неговото укрепване.
Проф. Михаил Константинов се съгласи, че има изчерпване на този вид обществени действия. По неговите думи най-интересната тема в момента е възроденото дясно, което има сравнително голям потенциал - от 600 до 800 хил. души, които не са представени в парламента и които не виждат партия, която би могла да ги представи.
Недостатък на Реформаторския блок е, че той е твърде разнороден, коментира проф. Константинов. Според него липсва идея, която да обединява формациите, които съставляват този блок и това може да се окаже проблем на предстоящите избори за евродепутати. Промяна на изборната система би могла да подпомогне подмята на елитите, от която се нуждае обществото. Работещ модел в този смисъл е германският. Ако той бъде приложен у нас, всяка партия ще трябва да намери по 120 мажоритарни кандидати по места, които да могат да бъдат избрани, тоест да имат диалог с обикновените хора. Ако обаче все пак успеят и наложат нови имена, това би означавало политиците да гласуват собственото си пенсиониране.
Константинов е на мнение, че новосформиращите се партии няма да имат успех на следващите избори и няма да влязат в европарламента. Той прогнозира, че проектите на Саша Базуханова и Николай Бареков ще се провалят на вота догодина. Това мнение не беше подкрепено от Райчев, който изрази тезата, че нови политически формации са нужни на страната.
Двамата се хванаха на бас затова дали партията на Николай Бареков ще има успех на изборите.
Николай Бареков има реален шанс да привлече местните активисти на ГЕРБ, които са недоволни от ситуацията, защото загубиха властта завинаги, смята Райчев. Той е на мнение, че хората ще подкрепят журналиста, защото е много активен и е ново лице.