Вотът изглежда ще се реши с фотофиниш, важно е кого ще подкрепят решилите да гласуват в последния момент.
С тази констатация започна анализа си пред БНР социологът Марчела Абрашева, регионален директор на Международната социологическа агенция "Кантар" /Kantar/.
"От няколко години поне има една немалка част от хората - между 10 и 15 %, които в последния момент решават дали ще гласуват и за кого ще гласуват. Обикновено изборът им не се колебае между противостоящи си страни, а между варианти на нещо, което те считат за близко на техните предпочитания", обясни още тя.
По думите ѝ последните дни от предизборната кампания са важни за мобилизиране на привържениците на двата големи лагера в политиката у нас през последните 2 години:
"Единият лагер е на т.нар. хартиена коалиция, а другият - идентифициращите се с промяната. Тези две страни имат различен потенциал сред колебаещите се хора. Колко от колебаещите се хора ще отидат да гласуват, това ще определи в някаква степен коя политическа формация ще е първа и дали дистанцията между първия и втори ще голяма, или малка".
Прогнозата на Абрашева е, че и след тези избори първият или вторият няма да съберат достатъчно мнозинство, за да съставят редовно правителство с мандата, който ще получат:
"И в обществото има разделение, има реални червени линии, не е само да седнат политиците и да се разберат".
Трябва да има правителство с ярка политическа физиономия и отговорности, категорично подчерта Марчела Абрашева:
"Трябва да се разберат (политическите формации) какво ще правят, но няма съгласие по това. ... Трябва да се обсъжда работещо правителство, а не какво да е. Като се състави - тогава нещата започват, а не завършват. Трябва да е работещо и траещо правителство, в противен случай не е решение".
Според нея местните избори са важни и дори по-важни от парламентарните, защото вотът за Народно събрание може да се повтори.