"Срокът, в който трябва да бъде гласуван поискания вот на недоверие, е неверен. Господин Миков направи публично изявление, че според българската Конституция такъв вот трябва да бъде разгледан не по-рано от три дни и не по-късно от седем дни след внасянето му. Такъв текст в Конституцията няма. Това присъства единствено в правилника за работа на Народното събрание”, заяви бившият конституционен съдия Георги Марков в студиото на „Здравей, България” по Нова телевизия.
Той коментира вотът на недоверие към правителството „Орешарски”, като изясни някои важни факти за него. „Мнението на хората, че ако вотът не се гласува в седем-дневен срок, той не се е състоял, е грешно. Това, че ГЕРБ внесоха втори вот в рамките на няколко дни, е недопустимо. Първият вот все още виси, не се знае какво ще се случи с него”, каза Марков.
„БСП успяха да надхитрят ГЕРБ, като видяха, че стоят в залата и ги преброиха. Тогава се оказа, че има кворум. Според правилника на Народното събрание това трябва да бъде направено чрез компютъризираната система. Председателят на парламента има право да преброи депутатите само в една хипотетична ситуация – ако при валидно заседание предстои гласуване, и ако парламентарна група го поиска. Нито едно от двете не бяха изпълнени”, продължи бившият конституционен съдия.
„Конституционният съд обаче ще реши, че в случая е имало кворум. Съветвам ГЕРБ да отправят искане до КС, защото ще загубят делото. Безсмислено е да вкарат нов вот на недоверие”, допълни той.
„Трябва да станат ясни три неща – за първи път в новата ни история победилата на изборите партия не е включена във властта. Второ, двете управляващи партии, които загубиха изборите много тежко в петте най-големи града в страната, нямат кворум. Всичко зависи от „Атака”. Ситуацията е много патова”, категоричен бе Марков.
Той коментира и назначението на Делян Пеевски, както и казуса дали той е, или не е депутат.