Цялата политическа ситуация изглежда като една черна комедия, заяви пред БНР политологът Ивайло Динев.
"Махалото отиде в посока, която е полезна за ГЕРБ и "Възраждане"", изказа мнението си той. Според него в тази ситуация избирателите са най-прецакани, защото "тази черна комедия ние я наблюдаваме".
"Преходът е завършил, говорим за друго време, в което ГЕРБ е основната сила, не са комунистите. Тук говорим за партия, която много по-дълго време управлява от останалите. Имаше кратък исторически момент, в който можеше да се случи нещо генерално - той беше изпуснат и пропилян. Сега ще чакаме ново натрупване", коментира Динев.
Според него ситуацията изглежда така, сякаш е написана от стара версия на чат бот:
"Проблемът е, че когато не е направено с мисъл, много ясно личи какво се цели. Махалото се върна в последните месеци - ГЕРБ са силата, която задава дневния ред, и го задава по начин, че да изглежда, че тя е партията, която единствено цели да стабилизира държавата, а останалите, ако не искат да работят с нея, значи са безотговорни".
По думите му предложението за премиер е намигване към европейските партньори и към партиите, които се наричат евроатлантически.
"Предложението за сваляне на доверието от главния прокурор сега изведнъж дойде по време на събитията с главно действащо лице Иван Гешев. Таймингът на тези събития изглеждат неслучайни, сценарият там също изглежда не много добре направен", изказа мнението си политологът.
Изглежда, че наистина каквото и да се случи оттук насетне, ГЕРБ ще си запази ролята на партията, която изглежда е победителят и партията, която определя дневния ред, смята той. И добави:
"А останалите, ако не се прегърнат с ГЕРБ, ще изглеждат малко безотговорни. А тези, които се прегърнат, тази прегръдка няма да бъде дълго време добре възприета от симпатизантите им".
Според Ивайло Динев формулата за управление по-вероятно ще бъде план Б, което, по думите му, изглежда е бил планът още от началото.
"Всеки се опитва да изглежда, че той има индивидуалност в тези преговори, има за какво да настоява, има за какво да се бори, има за какво след това да обясни пред избирателите си. Това пак е игра".
"Ако БСП се съгласят и отидат заедно с ГЕРБ към управление, означава, че те са разбрали, че вече няма какво да губят и техните избиратели са се свили до най-верните им фенове, които дори това биха преглътнали", продължи коментара си политологът.
Според него при тази ситуация периферията ще се насочи към по-радикални партии като "Възраждане".
Той изказа мнението си, че ПП-ДБ съвсем погрешно са отишли в "коловоза на компромисите и преговорите". По думите му по този начин дори да не влязат в управление с ГЕРБ, само фактът, че имаше разговори, не е добре за тях.