Развоят на настоящата процедура за предсрочно освобождаване на главния прокурор е поредното доказателство, че имаме проблем с личността и статута му. Задаваме си въпроси как да прочетем една процесуална процедура - дали е опит да се спаси главният прокурор или има легитимни юридически цели, при всички положения означава, че имаме проблем. В следващите 48 часа ще бъде взето решение.
Това каза в интервю за NOVA зам.-председателят на ПГ на ПП-ДБ и бивш министър на правосъдието Надежда Йорданова.
"Крайното гласуване ще покаже дали искането е оттеглено защото двама от вносителите изведнъж са си променили мнението или действително са решили да бъде по-стегната процедура и професионални качества. При второто искане доказателствата са ясни и лесно събираеми. Тече етапът на събиране на доказателствата. Първото искане, свързано с израелския експерт, е преплетено с текущо досъдебно производство", коментира тя.
По думите ѝ основната идея е промяна на структурата на прокуратурата. "Дори да има главен прокурор, да не е всевластен и да не оказва надзор на всеки прокурор в системата да извършва или не определени действия", обясни бившият правосъден министър.
Според нея Конституционният съд ще се произнесе дали да гледа искането на Гешев за правото на Висшият съдебен съвет да се произнася по неговия казус до две седмици. "Това е шум в системата, опит за бавене на процедурата. КС само преди няколко месеца по аналогичен казус каза, че въпреки че мандатът на Инспекторат акъм ВСС е изтекъл, може да упражнява своите правомощия докато не се избере нов. Решенията на КС действат занапред", посочи Йорданова.