Днес няма да се проведе редовният парламентарен контрол. Депутатите ще започнат работа с разглеждане на проект на решение за прехвърляне на акции на Международния пловдивски панаир към държавата и гласуване на първо четене на промените в Търговския закон, след като вчера - въпреки принципното одобрение от всички парламентарни формации, те не бяха приети заради липса на кворум.
Промените в Търговския закон са част от законодателния пакет по Националния ПВУ. С промените се формулират критерии за откриване на производство по несъстоятелност, включително на физически лица, облекчава се процесът по предявяване и приемане на вземанията и се намаляват съдебните такси. Създава се нова правна форма на дружество с променлив капитал, ориентирана към иновативните стартъп компании, чрез намаляване на първоначалните разходи за учредяване, свободно прехвърляне на дружествените дялове и минимизиране на набора от права и задължения на съдружниците. Депутати от ГЕРБ изразиха резерви към този твърде либерален режим, но обявиха, че ще подкрепят промените и ще внесат поправки преди второ четене, припомня БНР.
В петъчната програма беше прехвърлено и разглеждането на Проект на решение за възлагане на министъра на икономиката и индустрията да предприеме всички необходими действия пред "Централен депозитар" по вписване на безналичните акции от община Варна в полза на държавата от капитала на "Международен панаир Пловдив" АД. Става дума за 16 314 400 броя акции от валидно сключен през 2017 г. договор за дарение.
През ноември 2022 г. бизнесменът Георги Гергов, който е и бивш кадър на БСП, придоби акциите на община Варна в капитала на "Пълдин туринвест" и стана мажоритарен собственик със 79% от дяловете в Панаира. Гергов посочи, че е готов да дари на общината площ в панаира и там да бъде изградена нова опера. Тази схема и това предложение не са нови, след като Георги Гергов се опита да ги приложи и през 2017 г., припомня news.bg.
И до този момент не беше ясно обяснено защо и как община Варна продължава да притежава въпросните акции, въпреки че през 2017 г., при първия опит да бъде прокарана тази схема, Изпълнителната комисия на ГЕРБ и лично премиерът тогава Бойко Борисов наредиха на Варна да върне акциите в Министерство на икономиката.
В края на месец април прокуратурата също подхвана казуса с Пловдивския панаир.
От своя страна кметът на Пловдив Здравко Димитров обяви, че няма да коментира темата заради разследването на прокуратурата. Димитров, който беше издигнат за поста от ГЕРБ, има основна роля в по-бързото приключване на сделката на Гергов за Панаира.