"Национален интерес" аз дефинирам от гледна точка на това, че всяко действие, което би възпрепятствало инвазията на Русия в Украйна, и би помогнало на Украйна да спечели в този конфликт, е дългосрочна инвестиция в сигурността не само на България, а и на европейския континент. Защото в противен случай – ако допуснем, че Русия би спечелила в този конфликт – това означава дълготрайна милитаризация на Европа."
Така военният експерт Ивайло Иванов коментира сигналите от българското правителство за по-активна роля в международната военна помощ за Украйна.
„Първо, трябва да отделим много повече средства за отбрана, тъй като ще имаме една държава, която се е доближила много плътно до границите на България с агресивни намерения. И на второ място, това ще означава, че в системата на международните отношения най-вероятно ще наблюдаваме сериозно увеличение на опитите на страни да се сдобият с ядрено оръжие – защото в това ще видят единствената гаранция, след като международният ред и правила не могат да гарантират териториалната цялост и суверенитета на държавите“, допълни той.
Според него България започва да води политиката, която е трябвало да води от началото на този конфликт, активно участвайки в съвместните действия на нашите съюзници от НАТО и ЕС. По време на служебното правителство ние декларативно подкрепяхме тези политики, но на практика бяхме изключително пасивни, посочи военният експерт.
С изключение на онова решение на Народното събрание, което правителството изпълни (гласуваната военна помощ за Украйна – бел. ред.), след това нямахме никакви активни позиции в подкрепа на Украйна. Изтъкваха се различни аргументи – най-честият беше, че ние не разполагаме с достатъчно въоръжение, техника, излишни боеприпаси...
Това, което се случва, е изключително позитивно, защото нека да кажем, че това не е просто някакви декларирани действия и намерения от правителството – това е нещо, което е в пряко съответствие на нашия национален интерес, убеден е Иванов.