На 90-годишна възраст почина Христо Друмев, дългогодишен директор на НДК, съобщи за БТА съпругата му Емилия Друмева.
„Христо Друмев бе неуморен радетел за българската култура, за спортния бридж и вдъхновен патриот. Поклон пред паметта му“, пише още Друмева.
Друмев е роден е на 7 август 1932 година. Баща му Христо Друмев е бил представител на германска фирма и след национализацията губи цялото си състояние.
Завършва юридическо образование. Благодарение на това, че владее чужди езици, става аташе във Външното министерство и отговаря за „целия американски контингент“, като е назначен благодарение на д-р Минчо Нейчев, бивш служител във фирмата на баща му, тогава министър на правосъдието, с авторитет и влияние в Министерството на външните работи. След смъртта на М. Нейчев е уволнен поради „политическа непригодност“ и се занимава с ремонтиране на пишещи машини и с покер (по-късно отказва покера заради съпругата си и го заменя с бридж). След като е уволнен, е привлечен към българското разузнаване от негов бивш колега от Външното министерство.
Юрисконсулт е 5 години на „Техноекспортстрой“ в Средния изток. След завръщането си от Багдад става директор в предприятието „Филм България“, обикаля международни фестивали и търгува с кинематографична продукция, сключва договор с „Метро Голдуин Майер“, с което за първи път внася в България класически американски филми.
Културен аташе е в българския културен дом „Витгенщайн“ във Виена до 1988 година. Генерален директор е на Националния дворец на културата от 1988 г. до 4 май 2011 или общо 24 години.
От 1994 г. става учредител и председател на Управителния съвет на Съюз „Произведено в България“, от 1994 г. е председател на Фондация „Доверие и закрила"[5], вицепрезидент е на Българския инвестиционен форум. Член е на борд Superbrands в БТПП[7].
Христо Друмев е бил президент и на Българската федерация по бридж; 2 пъти е световен шампион по бридж – в Лил през 1998 г. и в Монреал през 2002 г.