Българин е човекът, който върху стена на Колизеума издълба името си и това на своята приятелка. Видеото светкавично обиколи социалните мрежи, съобщи БНТ. Иван и Хейли и числото 23 стои изписано с латински букви върху 2000-годишния паметник на културата. Освен възмущение, деянието на Иван от Ловеч предизвика и заканата на италианските власти - да глоби Иван с 15 000 евро. За такова нарушение се предвижда дори затвор от 5 години.
Многозначителната усмивка се оказва на Иван Хокинс или Иван Димитров - българин в Англия. 8 години след като футболистът Благой Димитров направи същото и беше силно критикуван, епизод втори с българско участие вече е тук. И това предизвика лавина от реакции. Първо на министъра на културата в Италия.
"Смятам за изключително сериозно, недостойно и непристойно поведение това, че един турист би осквернил едно от най-известните места в света - Колизеума, за да издълбае името на приятелката си върху него. Надявам се, че човекът, който е направил това, ще бъде наказан според нашите закони", заяви Дженаро Санджулиано, министър на културата.
Не е ясно какво следва оттук нататък за Иван и дали властите на Италия са се свързали с него. В публично известни са четири неща - той е фитнес инструктор, от Ловеч, живее в Бристол. А четвъртото, с което ще бъде запомнен, провокира и кмета на Рим да се изкаже в Туитър.
"Наистина е нецивилизовано и безсмислено да се осквернява с ключове Колозеума - символ на Рим и обект на световното наследство. Остро осъждаме това варварско поведение, което обижда целия град и целия свят", заяви Роберто Гуалтиери, кмет на Рим.
Иван едва ли е осъзнавал, че този надпис може да му струва 15 000 евро. И все пак - историята помни, че той не е първият българин, поискал да постигне безсмъртие като рисува върху паметници на културата. Поклоници на самия Божи гроб в Йерусалим разказват, че ги посреща надписа "Петко Копривщица". От XIX век. А само преди 5 години Хирошима осъмна с надписa Локо София върху мемориала на жертвите от ядрената атака. Надписи на нецензурен български са се появявали върху табела по пътя Ел Камино, върху катедралата във Флоренция и върху крепостното оръдие в Мароко. Тях не можем да ви покажем. С неизвестен автор са, но без съмнение - българин.