"Според европейската си принадлежност ДСБ е член на Европейската народна партия, тя е в коалиция с ДБ, която пък е в коалиция с “Продължаваме промяната", която на свой ред издигна г-н Терзиев за кандидат-кмет на столицата. На следващо място кандидатурата на г-н Лилков. От трета страна пък виждаме ГЕРБ, които се ослушват, те са с нагласи по свой собствен начин. Борисов говореше за синьо обединение, за дясно обединение, ама какво точно означава? В типичен стил - нищо не обяснява, може би защото тества - какво се случва, как гражданите специално от столицата реагират на случващото се и впоследствие ще преценят ГЕРБ дали да имат собствена кандидатура или ще инвестират в кандидатурата на г-н Лилков своята подкрепа". Това каза в "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" политологът Любомир Стефанов.
По думите му все по-рядко партиите се задълбочават в изграждането на консистентен идеологически и политически образ: "Все по-рядко, аз чувам откъслечни фрази за себеописване като политически субект с ясна идеология. Ясно е, че времето ни е забързано и никой няма време да слуша с желание сложни, дълги самообяснителни разкази. В крайна сметка, действията говорят най-добре за това какъв си и какво правиш, но е хубаво да го има това, гражданите да знаят, партиите като казват ляво какво да разбират хората и съответно като кажат дясно.
Политологът е опонент на мнението, което Кирил Петков е анонсирал преди няколко предизборни кампании - че нямало вече ляво-дясно, имало работещи и неработещи политики: "Това опростяване на политическия процес е вредно, тъй като на обществената политика и на обществените дела се гледа само като на конвейер, който трябва да оставя резултати. За мен е важно качеството на тези резултати, които се доставят, а то се определя от политическата идеология", обърна внимание Стефанов.
Той отбеляза, че местният вот е изключително важен за нас, тъй като предсрочни местни избори няма: "Избирайки хора за 4 години, ние се сдобиваме с местни управляващи за 4 години напред".