Парламентът трябва да регламентира обръщенията на президента. Неговото основно правомощие е да прави обръщения към нацията и към НС. Имам чувството, че Румен Радев страда от логорея. Изказва се непрекъснато – по всякакви въпроси. Погледнете му страницата във Фейсбук – всеки втори ден там има някакво обръщение към нацията. Това не просто води до олекване на президентската институция, но създава и раздразнение. Той дава израз на негативните си усещания към една или друга част от българските граждани". Това коментира пред БНР проф. Ивайло Дичев.
Не знам защо всички медии трябва да са задължени да отразяват мислите на Румен Радев, когато му хрумне нещо, запита още професорът.
Ако се върнем назад във времето, ще видим, че президентът е атакувал почти всички партии. Само „Възраждане“ остана пощадена, отбеляза анализаторът.
Проф. Дичев посочи три хипотези, които биха могли да обяснят действията на президента:
„Едната е, че той е руски агент. Надявам се, че партньорските служби биха го установили, ако е така. Втората е, че готви политически проект. Опитва се да оглави проруски партии като БСП и „Възраждане“. Колкото повече се протестира срещу него и му се отделя внимание, толкова повече го натикваме в ролята на лидер на тази група. Третата теза е, че той просто има характерови проблеми и не разбира, че словото му трябва да тежи и да обединява във важните моменти. Аз призовавам просто да го игнорираме. Президентът няма властови ресурс. Той по професия е популист и буди страсти, които в момента са много деструктивни. Трябва да се насочи към даване на позитивни импулси, апелира проф. Дичев.