Политическата обстановка у нас не може да се окачестви като неспокойна, колкото е поляризирана, коментира пред Радио София политологът, преподавател и експерт по управление на кризи Искрен Иванов.
„Големият проблем не е стабилността на правителството, защото на този етап не се задават дестабилизиращи тенденции, а по скоро разделението сред политиците и сред обществото. Линиите на разделение са няколко. Първата от тях е свързана с войната в Украйна. Не трябва да подценяваме и това, че в последно време имаме сериозни проблеми с поскъпването на цените. Сега последно и показатели като инфлацията. Най-общо казано – проблеми по отношение на политическата стабилност няма, но големият проблем е тази поляризация, която се наблюдава вътре в обществото между гражданите и между политиците, и не ни позволява адекватно да защитаваме нашия национален интерес“, каза Искрен Иванов.
По думите му, големият проблем с политическата реторика в България е, че много често политиците говорят по начин, който дразни хората.
„За популистите няма да говорим, но ще ви дам два примера. Да вземем левите партии, които постоянно говорят за връзките на България с Русия и какви трябва да са нашите отношения с Русия. Левите партии трябва да се занимават с всичко друго, но не и с Русия. Тяхната задача е да се занимават с качеството на живот на гражданите, правата на трудещите се, социалната справедливост, здравеопазването, социалното осигуряване. По същия начин стоят нещата и с десните партии, които от Костово време насам имат една много рязка реторика, която често е концентрирана основно към хората, които живеят в големите градове, което прави много лошо впечатление на хората, които живеят извън големите градове“, добави преподавателят от СУ „Св. Климент Охридски“.
По отношение на управляващите партии, Искрен Иванов обясни, че думи като „сглобка“ или „коалиция“ не са коректни.
„Тук трябва да говорим с думи като „консенсус“. В българския политически елит има траен консенсус за това, че нашата страна трябва да продължи своя път към още по-засилена интеграция в Евроатлантическото пространство“, каза политологът.
Източник: БНР