Отмяната на машинното гласуване за изборите на 29 октомври, разпоредено от ЦИК продължава да вълнува хората и експертите. Повечето от оценките са, че това е можело да бъде избегнато, ако комисията си е свършила работата и не е действала под натиск. Такова е и мнението на един от членовете на Обществения съвет към ЦИК.
Всички разбрахме, че не е имало основание за паническата отмяна на машинното гласуване. Това мнение изрази пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет на ЦИК. По думите му е настъпило "отрезвяване у всички".
Отвъд хипотезите за активно мероприятие и натиск, виждаме, че "в най-добрия случай ЦИК беше подведена от този добре изработен доклад или справка на ДАНС", посочи той и допълни, че това се дължи на неразвития през годините "капацитет за управление на тези процеси".
Според Манов комисията е изпаднала "в колективен транс" и е реагирала "с ирационалност, с една суеверност, с панически, ужасени действия". ВАС "изпра" половината от решението на ЦИК, смята членът на Обществения съвет.
"Щета има, провал има. Машинното гласуване беше провалено. Виновни няма."
Манов упрекна представители на ЦИК и негови консултанти, че са използвали неопределени изрази за това, че не се знае какво е заредено в машините. Той изтъкна, че е трябвало да се направи случайна извадка от машини в склада, за да се провери какво е инсталирано.
Процедурата завършва със заключване на машината и повече нищо в нея не може да бъде инсталирано. Отключването става с ънлокер – отключвател, който се държи от ЦИК, поясни Стефан Манов.
"Защо ЦИК говори "ние не знаем какво е инсталирано", след като тя държи ънлокера", запита той и напомни, че складовете с машините са под постоянно видеонаблюдение и охрана от жандармерията.