Нашата демокрация все още не е изградена, т.е. ние сме една демокрация в своята зора, независимо, че минаха 34 години от този момент, каза пред Радио София политологът д-р Иван Начев.
„Партийните страсти не престават. Местните избори вместо да бъдат място, където да могат да се представят идеи за развитието на местните общности, на градовете, на малките населени места, включително за София, всъщност те бяха повече борба между различните политически партии и накрая видяхме – всеки един се опита да се изкара победител“, коментира Начев.
По думите му, гражданите очакват да има разбирателство между политическия елит. Според него подадените през седмицата оставки в ДПС на председателя Мустафа Карадайъ и на зам.-председателя на партията Ахмед Ахмедов, са знак за промяна в политиката на ДПС.
„В самата предизборна кампания Карадайъ не беше толкова активен, някакси беше изчезнал от полезрението и ние си задавахме въпроса какво се случва с него и съответно в ДПС. Става въпрос за промяна на пластовете вътре в ДПС и най-вече, че Ахмед Доган – почетният председател на ДПС, пое оперативното ръководство на партията в този момент, показва, че действително ситуацията вътре е била напрегната“, каза политологът.
Той коментира, че има активизация в последните месеци в поведението на Делян Пеевски.
„Активизацията може да бъде търсена и в посока на това, че той иска да се наложи като неформален лидер, а може би и формален лидер на ДПС. По-важното в случая е консолидирането на самото движение. Според мен, крайната цел са следващите европейски избори, защото ДПС е позиционирано не само в България, то е позиционирано и в Европейския парламент и никак не е маловажно за тях какви ще бъдат резултатите догодина“, обясни д-р Иван Начев.