"БНР е една от медиите, в които свободата е голяма ценност, която защитаваме. В БНР има свобода на словото и предаването "Политически НЕкоректно" е едно от най-ярките доказателства за това."
Това заяви в предаването "Политически НЕкоректно" генералният директор на Радиото Милен Митев. Той изрази надежда докато е на този пост "да не говорим за закриване, затваряне на предавания заради нещата, които се говорят в тях".
"В същото време всяка медия работи по правила, част от които са редакционните стандарти. Органът, който се произнася по тяхното спазване или нарушаване е Програмният съвет", обясни Митев по повод спряното интервю на Петър Волгин с посланика на Руската федерация у нас – Н. Пр. Елеонора Митрофанова. Интервюто бе записано предварително, а днес Програмният съвет на БНР с 15 гласа "за" и 1 "въздържал се" реши то да не се излъчва в ефир заради несъответствие с журналистическите стандарти.
"Програмният съвет е най-високият консултативен орган на БНР по програмните въпроси. Той обсъжда всички нови предавания, спирания на предавания, промени в програмните схеми. В него участват всички ръководители на програми. Всяко решение може да бъде критикувано, да му бъдат намерени пробойни. /… / Факт е, че става дума за сблъсък на мнения", коментира Милен Митев.
Решението на Програмния съвет се основава на констатации за несъответствие с редакционните стандарти, уточни той.
Според Митев, независимо какво решение се взема по въпроса, то ще бъде обект на критика занапред. Той изрази "наивен оптимизъм" решението да не е взето под натиск и отбеляза, че "може би не всеки намира подобно решение за цензура".
Нормално е всеки материал, създаден с ресурс на Националното радио, да бъде собственост на БНР и то да преценява какво може да се прави с него, посочи Милен Митев относно забраната интервюто с посланика на Русия да се разпространи по други канали извън ефира на програма "Хоризонт".
"Всяко решение може да бъде обявено в зависимост. Сблъсъкът на мнения в нашето общество отдавна се е изродил в позиционна война, в която всеки отказва да чуе мнението на другия. Това обостряне на обществения диалог до нищо добро не води", смята генералният директор на БНР.
Когато решението се взема от колективен орган, се намалява рискът, каза той.
Митев сподели, че получава по няколко писма на ден, в които го обвиняват, че по радиото се води руска пропаганда или че сме украинско национално радио, което по думите му "означава, че си вършим работата".