Според мое проучване 44% от хората в страната искат Паметникът на Съветската армия да остане, 14% да се махне, а останалите нямат мнение. В София съотношението е 40 на 30 в полза на позицията "да остане". Останалите не са изразили становище. Обществото не е категорично в определена посока. При това положение решение не би трябвало да има, но сега малцинството налага своето виждане. Това каза за "Офанзива с Любо Огнянов" социологът Кольо Колев.
От своя страна PR експертът Нидал Алгафари препоръча на мястото му може да бъде изграден пантеон на великите българи. "Румен Радев направи крачка към защитата на руската политика от едно време. Да говориш, че нарязваш "историята" по повод демонтажа на паметника значи точно това", отбеляза Алгафари. И допълни, че в Шенген няма да ни допуснат скоро в пълния му вариант, нито в еврозоната.
Алгафари посочи, че след 10 ноември се е получила плавна промяна, която се е движела и от БСП. "Никога хората от обществото не са водили, това прави елитът. Той би трябвало да вземе правилното решение. Тъй като в момента се води война, свалянето на Паметника на Съветската армия е част от нея. Това е от малките битки. Никой политик няма да капитализира случващото се около монумента, ще бъде забравено, защото той не символизира нещо кой знае какво", смята той.
Според него ПП–ДБ не биха желали да се съобразяват с ГЕРБ и ДПС, но им се налага. "Без съмнение ще има негативи от тяхната игра срещу общественото мнение. Затова ПП ще плати политическата цена. Никой няма да извлече особена полза от демонтажа на паметника. Радев се явява говорител на противниците на ликвидирането му. Ротацията няма да мине спокойно, отново ще имаме трусове и напрежение", посочи Кольо Колев.