Премиерът Николай Денков заяви, че Паметникът на съветската армия е окупационен монумент и няма културна стойност, припомни bnt.bg.
От областната администрация внесоха днес в Административния съд всички изискани от тях документи. Според тях демонтирането и преместването на монумента с цел да бъде възстановен е изцяло в съответствие със закона.
"Това е част от овладяването на българската държава - с премахването на демокрацията от нея, от съответните навремето съветски окупационни войски, а след това и от тоталитарната държава. Крайно време е да се разделим с това минало, то трябва да отиде в музеите. Не казваме, че трябва да изчезне, но то трябва да се изучава като част от нашата история", заяви министър-председателят.
След правителственото заседание миналата сряда, лично културният министър обясни пред медиите, че монументът няма статут на паметник на културата.
В събота обаче Корнелия Нинова показа документ с дата 14 декември, с който Министерството на културата разпорежда незабавното спиране на всички дейности по рязане и преместване. В документа, който според нея идва от Инспектората за опазване на културното наследство към МК, се посочва, че Паметникът на Съветската армия попада в списъка с недвижимо историческо културно наследство.
Същият ден на сайта на Областната администрация бяха качени документи, от които става ясно, че още в края на март тази година Националният институт за недвижимо културно наследство (НИКН) е издал становище, че „Паметникът на съветската армия не притежава статут на единична недвижима културна ценност”.
Днес областният управител Вяра Тодева не коментира темите, но от нейната администрация съобщиха за БНТ ,че са внесли в съда всички необходими документи, поискани от тях за законността на преместването. Още веднъж подчертаха, че паметникът не се разрушава, а само демонтира и ще бъде възстановен на ново място.