Европейската комисия беше взела решение, че държавите членки трябва да разработят планове за справедлив енергиен преход. За нас означава да се откажем от въглищната енергетика, в същия момент да не се лишаваме от електричество. Не съм чул такъв план да е изработван в България. Това заяви енергийният експерт Явор Куюмджиев в студиото на "Денят ON AIR".
Според него вероятно управляващите са възприели плановете за справедлив преход на трите въглищни региона като план за климата и енергетиката.
"Ако ЕК ще коментира празен лист хартия, е много жалко за нас и тези, които управляват", коментира Куюмджиев.
По думите му са изпуснати всички срокове за предоговаряне на сроковете за затваряне на въглищните централи. А работниците са оставени на произвола на съдбата.
"Съдбата им е ясна, няма как да бъде друга, освен постепенно затваряне и заключване. Една от американските централи обяви, че спира работа и се превръща в сезонна централа, ще се включва в мрежата зимата, когато цените са по-високи", каза още гостът.
Той даде разчет как въглищните централи са обречени да работят на загуба - при цена около 220 лв. на мегаватчас и себестойност 300 лв., централите не могат да работят, а загубата на ТЕЦ 2 би била около милиард лева за година.
Енергийният експерт подчерта пред Bulgaria ON AIR, че през 2023 г. е имало хора, които са правили бизнес с компенсациите за ток - посочи случай за получени 100 млн. лв.
Гостът коментира, че миньорите са били излъгани от собствените си синдикални лидери
"Излъгаха ги, това беше прах в очите - трябваше да се гарантира работата до 38 г. - нищо не се случи, няма как да се промени вече нещо", убеден е енергийният експерт.
Куюмджиев допълни, че в региона няма достатъчно ток и когато ТЕЦ-овете спрат да работят, няма да има откъде да внасяме.
Очакванията му са за двойно увеличение на цените на тока в близко бъдеще, слънчевата енергия определи като възможна алтернатива след 50 г., когато се развият технологиите за съхранение и нецентрализирано разпределение на електроенергия.
Явор Куюмджиев коментира и цените на горивата. Не очаква да поевтинеят, дори напротив.
"Цената в България в момента е средна за бензин и дизел около 2,65 лв. И при двата вида горива е най-евтината в ЕС. В Турция, Беларус и Украйна е повече, в Северна Македония е по-скъпа. Откъде ще дойде по-евтина цена - нямам представа при тези цени на суровия петрол в световен мащаб, при проблемите в логистиката, които рафинерията ще започне да изпитва", коментира експертът и прогнозира поскъпване с около 50-60 ст. на литър гориво.