"Ако преди всеки трима от 10 българи, с които ние сме разговаряли, казваха: "Аз сега ще си платя тока и парното, вие ме търсите за заема за телевизора", сега е всеки един от 10, което е един голям напредък. В нашата индустрия има една цикличност, обикновено януари и февруари са ни много трудни месеци, защото идват след коледните празници. Но българинът обича да си плаща всички сметки през декември", каза председателят на Асоциацията за управление на вземания Райна Миткова в студиото на Bulgaria ON AIR.
"Данни на НАП показват, че ние сме похарчили 60 млн. по-малко, което значи, че сме започнали да харчим с разум и с мисъл за бъдещето, което е добър знак. Това, което наблюдаваме по потребителското кредитиране, е, че то расте с невиждан размах. Това означава, че ние продължаваме да взимаме кредити, потребяване, купуваме жилища и т.н., но и нещо друго - доходите ни растат с един добър процент", допълни Миткова.
По думите ѝ българите са си спестовни.
"Неслучайно в банките държим близо 70 млрд. лв. Благодарение на тази огромна маса пари лихвите в България са най-ниски в цяла Европа. Ние все още можем да си вземем потребителски кредит на около 4-5%, а не на 10%, както са унгарците и чехите. Ипотеката също е около 3%. Това все още са ни много благоприятни условия, заради което и кредитирането расте. Но има и нещо друго - ние все още не сме научени да инвестираме добре, българинът традиционно познава недвижимите имоти", коментира председателят на Асоциацията за управление на вземания.
Тя подчерта, че по-възрастните хора спестяват повече.
"Финансовите умения са както всичко друго - човек има нужда от практика, за да се научи. За съжаление, нито в училище, нито в семейство ни се обръща внимание върху финансовите умения. Заради това и задлъжнелите са най-младите хора - под 30 години. Много често те са добре образовани. Те просто имат нелоши доходи. Интересно е и за какво задлъжняват младите хора - iPhone е стоката, която държи първенството, тук става въпрос за едни 2500-3000 лв., зависи от модела", поясни Райна Миткова.
Според нея е хубаво да имаме навика всеки месец от заплатата да отделим определена сума, която ще ни е необходима в бъдеще.