Намерението да се излезе с паралелна листа е на път да наруши общите правила и стремежа да се види успеха на една обща цел, коментира министърът на отбраната Ангел Найденов подновената политическа заявка на Георги Първанов и неговия проект АБВ.
Става дума за това, че трябва да си дадем сметка. Аз казах в едно интервю – понякога артистичната волност на поведението вътре в партията трябва да отстъпи място на общи правила, на стремежа да постигнем една обща цел – и това е успехът на общността. Общността е БСП, онова което търсим е успехът на листата на БСП. Това коментира пред „Денят започва“ по БНТ Ангел Найденов.
Намерението да се излезе с паралелна листа за която да работят и за която гласуват членове на БСП означава, че те се поставят автоматично вън от БСП, каза Найденов, визирайки АБВ. Не е необходимо да бъдат изключвани, не е необходимо да бъдат подтиквани или принуждавани да напускат БСП, аз съм убеден, че една част от тях очакват тъкмо това за да излязат с ореола на жертви, мачкани от собствената си партия, допълни военният министър.
Моята цел не е да правя преоценка на изводите на комисията (разследвала атентата в Кербала срещу българския контенгент в Ирак на 27 декември 2003 г.) или анализ с 10-годишна давност, каза в предаването “Денят започва” министърът на отбраната Ангел Найденов. “Моята цел е да направя достояние и фактически да осигуря възможност за достъп до тази информация, на практика до истината такава, каквато тя се съдържа в тези документи”, отговори министърът на въпроса на водещите, че след толкова време не е посочен виновен, въпреки, че са открити пропуски в подготовката на българския контингент.
“Нямам тази .. нито отговорност, нито права да търся виновни след десет години”, отговори Ангел Найденов. Според него, никъде в разсекретените документи няма основание за извода направен от Николай Свинаров, че военните са били понатистани да дадат “позитивни становища”. Николай Свинаров беше министър на обраната в правителството на НДСВ когато беше извършено нападението срещу база “Индия”.
За гранатометите, с които е можело да бъде спряна колата бомба, министър Найденов потвърди, че е видял, че не е имало определени позиции за тях.
Парадоксът е в това, че около месец преди самата атака се извършва проверка и съответно – оценка на мерките, констатира се един сравнително висок процент на безопасност от 85 %, но .. вижте, може би тъкмо в тези 15 процента неизпълнени действия се крият част отпричините з атрагедията на 27 декември (2003 г) – каза в “Денят започва” министърът на отбраната.
На въпроса има ли политически дивиденти от това, че докладът се вади точно сега, Ангел найденов каза: - Звучи ми грозно някой да се опитва да експлоатира подобен доклад с каквито и да е мотиви.
Найденов отхвърли и вероятността докладът да е насочен срещу Георги Първанов, който като президент по онова време е бил и върховен главнокомандуващ.