На този етап нямаме намерение да предприемаме подобен ход. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев в отговор на въпрос ще поискат ли от коалицията оставката на председателя на Народното събрание Росен Желязков.
Ще следим внимателно работата му и ако има основание, ще я поискаме, добави той.
Мирчев коментира и доклада на парламентарната комисия, която приключи проверката на договора между "Булгаргаз" и турската компания "Боташ", сключен от служебното правителство на Гълъб Донев в началото на 2023 г.
Този договор е сключен за 13 г., с 2,2 млрд. неустойка, и по него плащаме 1 млн. лева на ден, дори и да не получаваме газ. Ключово във въпросния договор е, че никъде не пише, че не може да се пренася руски газ. Това е фундаментален проблем. Сключен е договор, който ще захранва Европа с руски газ. Този договор е сключен, след като е започнала войната в Украйна, наложени са санкции на Русия. И въпреки това президентът Радев и неговото служебно правителство сключват този договор. Другото, което стана ясно, е, че не е имало разговор по темата с Европейската комисия. Не искаме мнението на Европейската комисия, защото знаем какъв ще бъде отговорът, посочи депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България".
Има и по-интересен въпрос – защо в парламента се направи опит да се прикрие цялата афера "Боташ". След натиск от наша страна докладът най-накрая беше вкаран в Народното събрание. Въпросът е защо ГЕРБ и ДПС не вземат отношение по въпроса. Тези партии, които се представяха като големи евроатлантически тигри, в момента се явяват като малки тигърчета, които сладко махат с лапа. Отговорът тук се крие в договорката с Радев за служебния кабинет. Служебният кабинет очевидно е разделен на квоти – освен на ГЕРБ, има министри, и на Радев и на ДПС, подчерта Ивайло Мирчев.
Той защити конституционните промени, свързани със служебното правителство.
Когато Радев си е назначил произволен фикус за премиер, друго е да има Конституция, която да дава възможност премиерът да не е подчинение на президента. Този, който е назначен за премиер, трябва да има мъжеството да състави правителство, което да придвижва страната напред. Премиерът, който и да е той, трябва да бъде държавник и да се държи държавнически, каза още Мирчев.
Това, което приехме сега в Закона за съдебната власт, е повече от онова, което искахме през 2015 г. в конституционната реформа на Христо Иванов. Промяната вече започна с Конституцията след 15 г. безвремие, с промените в Закона за съдебната власт промените ще продължат, заяви депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България".