Независимо от голямото количество задържан хероин у нас, факт е, че има спад на производството, на потреблението и на трафикирането му. Въпреки този спад обаче трафикът на хероин продължава, тъй като все още има потребители, това каза в студиото на "Денят започва" началникът на отдел "Борба с наркотрафика" в Агенция Митници" Стефан Бакалов.
Най-масовият наркотик в цял свят са канабис продуктите. Много е трудно да се измери приблизителното количество на производство, защото такова има навсякъде в Европа.
Вторият по масовост на употреба сред наркотиците е кокаинът. Около 200-220 килограма кокаин се консумират в България годишно и той е най-скъпата стока.
„Годишно се произвеждат около 2800 тона, като Европа е най-големият консуматор в момента и измества Латинска Америка и САЩ. Около 300-350 тона е потреблението на Европа годишно. А като знаем, че задържаните количества кокаин са около 1900 тона годишно, близо 1000 тона са на пазара. От тях 300-350 тона са в Европа, а от своя страна около 200-220 килограма се използват в България годишно", обясни Бакалов.
„Производството на хероин намаля с около 95 %. За 2022 г. са произведени около 650 тона хероин, а за 2023 г. – около 30 тона в страните около Афганистан не само в там. България е един от маршрутите за трафикирането му“, добави той.
Според него основните консуматори на хероин са в няколко региона – част от мигрантите в Европа, Русия, Близкия изток и Централна Азия.
Шефът на отдел "Борба с наркотрафика" поясни, че по-масово навлизат метаамфетаминът и фентанилът.