В София ще бъдат оформени т. нар. „зони за намеса“ – бизнес или индустриални зони, в които трябва първо да бъде изградена нужната инженерна инфраструктура и след това да се пристъпи към изграждане на сгради. По този начин ще се осигури необходимото развитие на цялата зона и няма да се работи на парче.
Това съобщи кметът на София Васил Терзиев на среща с представители на ръководството на Камарата на строителите в България (КСБ)q, цитиран от "Инвестор.Бг".
На нея е била обсъдена работата по Капиталовата програма и инвестиционните проекти за тази година, както и въпроси, свързани с подобряване качеството на работа, прозрачността при провеждането на обществени поръчки и индексацията, съобщава пресцентърът на Столична община.
Столичната община има подписани споразумения за финансирането на 19 проекта на обща стойност над 50 млн. лв. От тях 10 са подадени от райони на София, а другите – от Столичната община, съобщи заместник-кметът по „Финанси и здравеопазване“ Иван Василев. Очаква се скоро подписване на споразумение по одобрени проектни предложения. Това са проекти, които ще се изпълняват с финансиране от държавния бюджет.
Сред обектите в строеж, включени в капиталовата програма на общината, са бул. “Рожен“, бул. “Филип Кутев“, детски градини и паркинги. "Целта е да повишим изпълнението на капиталовата програма", подчерта Василев.
Във ВиК сектора е започнало изграждането на канализационни обекти в кв. “Обеля“, продължава работата в кв. “Драгалевци“, в районите "Банкя", "Нови Искър". Предстои в края на май да стартира строителството на канализация по ул. “Едуард Генов“. Планират се обществени поръчки за изграждане на корекция на река Драгалевска, съобщи още заместник-кметът.
По отношение на проекти по Оперативна програма „Околна среда“ 2021-2027 за канализация в процес на подготовка е втори етап – Изграждане на ВиК инфраструктура в София, на приблизителна стойност 230 млн. лв. Разгледани са няколко проекта, но са върнати за отстраняване на забележки.
Васил Терзиев е информирал представителите на КСБ, че се работи за осигуряване на по-голяма прозрачност и яснота по процедурите на обществените поръчки. "Целта е да бъде ясно какви са техническите задания, което е важно за повишаване на изискванията за качество. Да има прозрачност и предвидимост и да се даде по-дългосрочен поглед какво и къде ще се изпълнява", посочи столичният кмет.
Той подчерта, че "единственото, което Столичната община иска от строителите, е обектите да се изпълняват качествено и в срок. Ако някой ви каже нещо по-различно, значи има смущение в сигнала".
Терзиев е информирал също, че продължава подготовката на платформа за картиране на проектите, които общината ще изпълнява. Целта е те да са публични и видими.
Във връзка с обявяване на обществени поръчки от районните администрации се планира това да се извършва от централизирано звено към СО.
По време на срещата е обсъдено и искането на строителите за индексация на сключени договори. Към момента се изпълнява решението на предишния Столичен общински съвет за индексация от 15%. Екипът на Терзиев е поел ангажимент да се проведе съвместна среща с Министерство на финансите, Министерство на регионалното развитие и благоустройството и на нея да се обсъдят въпросите, свързани с индексацията.